Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно приведения в соответствие с нормами Конституции Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.08.2014 № 4473а
Дата рассмотрения: 12.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо приведення у відповідність до норм Конституції України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до Конституції України Верховна Рада України є єдиним загальнонаціональним представницьким органом законодавчої влади, головною функцією якого є представницька. Завдяки цій функції забезпечується максимально повна участь громадян у процесі вирішення найважливіших питань державного і суспільного життя.

При цьому ефективність діяльності парламенту багато в чому залежить від того, наскільки існуюча виборча система здатна забезпечити справжнє волевиявлення народу і якомога ширше представництво інтересів виборців у парламенті.

Верховною Радою України 17 листопада 2011 року було прийнято Закон України "Про вибори народних депутатів України", що встановив змішану (пропорційно-мажоритарну) виборчу систему. На основі його положень відбулись чергові вибори народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, а також було проведено повторні та проміжні вибори в окремих одномандатних виборчих округах.

Але на даний момент виборче законодавство у частині виборів народних депутатів України не відповідає запитам суспільства і не сприяє розвитку демократичних ініціатив. Проведення виборів до Верховної Ради України на мажоритарній основі призвело до збільшення кількості випадків застосування адміністративного ресурсу, прямого і непрямого підкупу виборців, неможливості встановлення результатів у окремих виборчих округах.

Крім того, міжнародними експертами було висловлено низку зауважень щодо практичної реалізації діючих положень Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Таким чином, на сьогодні є важливим змінити систему виборів, а також вирішити на законодавчому рівні цілу низку технічних аспектів організації виборчого процесу, які б унеможливили порушення конституційних виборчих прав громадян.

2. Цілі та завдання Закону

Метою запропонованих змін є вдосконалення виборчих процедур виборів народних депутатів України для гарантування та забезпечення вільного волевиявлення громадян та належного представництва інтересів громадян у вищому законодавчому органі.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом встановлюється, що вибори депутатів здійснюються за пропорційною виборчою системою у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків політичних партій. При цьому встановлюється диференційований "виборчий бар'єр" для політичних партій та виборчих блоків, що приймуть участь у розподілі депутатських мандатів.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України та Закон України "Про вибори народних депутатів України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього Закону не вимагає додаткового фінансування з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Закон сприятиме демократизації процесів в суспільстві та державі. У разі його прийняття в єдиному загальнонаціональному представницькому органі законодавчої влади будуть більш повно відображені погляди громадян України.

 

Народний депутат України

М. В. Опанащенко (посв. N 408)

Опрос