Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О превентивном задержании лица (лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.03.2014 № 4471
Дата рассмотрения: 27.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про превентивне затримання особи (осіб)"

1. Обґрунтування необхідності видання акта

Сьогодні в Україні зростає кількість злочинів, що загрожує національним інтересам держави та суспільства, а також цілісності України.

Кримінальний процесуальний кодекс України на даний час передбачає можливість затримання особи лише у випадках, коли особу застали під час вчинення злочину або замаху на її вчинення, або якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, у т. ч. потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа вчинила злочин.

Такий порядок не дає змогу правоохоронним органам оперативно приймати рішення про затримання осіб, які готують або вчинили злочин і продовжують протиправну діяльність на шкоду національної безпеки, в інших випадках, ніж те передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України.

Зазначені обставини зумовлюють потребу запровадження в Україні тимчасового, до стабілізації в державі суспільно-політичної обстановки, механізму превентивного затримання осіб, причетних до підготовки та/або вчинення злочинів проти основ національної безпеки.

2. Характеристика основних положень

Проектом передбачається визначити підстави та порядок превентивного затримання строком до 30 діб осіб з числа громадян України, іноземців та осіб без громадянства України, причетних до підготовки та/або вчинення злочинів проти основ національної безпеки.

Право надавати дозвіл (санкціонувати) на превентивне затримання особи (осіб) надаватиметься Генеральному прокурору України, прокурорам Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя та прирівняним до них прокурорам, їх заступникам, а також прокурорам міст та районів на підставі мотивованої постанови начальника органу внутрішніх справ або органу Служби безпеки України.

Превентивне затримання не застосовуватиметься до вагітних жінок, жінок старше 55 років та жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років, інвалідів І групи, чоловіків старше 60 років, а також до осіб, які не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність.

3. Інформація про нормативно-правове регулювання відповідного питання

У даній сфері правового регулювання діють:

Кримінальний кодекс України;

Кримінальний процесуальний кодекс України;

Закон України "Про попереднє ув'язнення";

Закон України "Про оперативно-розшукову діяльність";

Закон України "Про контррозвідувальну діяльність".

4. Прогноз очікуваних політичних, соціально-економічних, правових наслідків

Видання акта дозволить органам прокуратури, внутрішніх справ та Служби безпеки своєчасно оперативно реагувати на випадки ескалації екстремізму та сепаратизму в Україні, вживати дієвих заходів із запобігання підготовки та вчинення злочинів, що загрожують національним інтересам держави та суспільства, а також цілісності України.

5. Вплив видання акта Президента України на видаткову, доходну частину державного бюджету

Реалізація запропонованих змін не потребуватиме додаткових матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

 

Народні депутати України 

О. В. Медуниця
І. М. Стойко

Опрос