Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно урегулирования вопросов прекращения трудовых отношений с руководителями хозяйственных обществ)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.08.2014 № 4467а
Дата рассмотрения: 12.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання питань припинення трудових відносин з керівниками господарських товариств)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань припинення трудових відносин з керівниками господарських товариств" розроблено з метою забезпечення узгодженості актів трудового законодавства України та законодавства, що регулює питання діяльності та функціонування господарських товариства, а також удосконалення правового регулювання відносин, які виникають з приводу припинення трудових відносин з керівниками господарських товариств.

Прийняття цього законопроекту обумовлено необхідністю забезпечення деталізації конституційних положень у поточному законодавстві, необхідністю подолання колізій та прогалин у трудовому законодавстві.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроект має на меті розвинути на законодавчому рівні положення частини першої статті 43 Конституції України щодо права особи на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також посилити законодавчі гарантії, передбачені частиною третьою статті 43 Конституції України щодо заборони використання примусової праці.

Також проект Закону спрямований на подолання колізії між чинним Кодексом Законів про працю України та Законом України "Про господарські товариства" в частині строків звільнення особи з посади керівника господарського товариства за власним бажанням за відсутності згоди його учасників. На даний час чинний Кодекс законів про працю України у ч. 1 ст. 38 передбачає обов'язок працівника попередити про звільнення письмово за два тижні. Натомість Закон України "Про господарські товариства" у ч. 1 ст. 43 та ч. 5 ст. 61 передбачають обов'язок повідомити про скликання зборів вищого органу товариства на яких може бути розглянуте питання про розірвання трудового договору з керівником товариства не менш як за 45 і 30 днів відповідно, що, в свою чергу, є використанням примусової праці, яка є забороненою та обмежує трудові права працівника. Тому проектом Закону пропонується узгодити норми трудового законодавства з питань строків повідомлення про звільнення з ініціативи працівника та скликання зборів вищого органу господарського товариства з питань припинення трудового договору з керівником товариства.

Проектом Закону пропонується впровадити та встановити єдину процедуру звільнення керівника господарського товариства, в тому числі, за відсутності згоди його засновників.

Проектом Закону передбачено, що якщо у попередньо призначений строк засідання вищого органу господарського товариства не відбулось, то керівник господарського товариства вважається звільненим на підставі ч. 1 ст. 38 цього Кодексу, проводяться усі необхідні розрахунки та вносяться відповідні записи до трудової книжки.

Законопроектом також додатково встановлюється, що справи про звільнення керівника товариства, які пов'язані із внесенням змін відомостей до Єдиного державного реєстру розглядаються судом у п'ятнадцятиденний строк, а також визначено, що право на звернення до суду із заявою з приводу зазначеного спору не може бути обмежено будь-яким строком. Пропонованим проектом закону буде посилено гарантії державного захисту трудових прав громадян, а також допоможе встановити єдиний порядок вирішення спорів з приводу звільнення керівників господарських товариств.

3. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту

Проектом пропонується внести зміни Кодексу законів про працю України, Цивільного процесуального кодексу України та Закону України "Про господарські товариства".

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України, Кодекс законів про працю України, Цивільний процесуальний кодекс України та Закон України "Про господарські товариства".

Для реалізації положень запропонованого законопроекту немає потреби вносити зміни до інших законодавчих актів, окрім змін, передбачених у цьому проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту приведе у відповідність норми трудового законодавства із іншими законами України про господарські товариства.

 

Народний депутат України

В. В. Петьовка

Опрос