Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 41 Закона Украины "Об акционерных обществах" (относительно кворума общего собрания акционерных обществ с мажоритарными корпоративными правами государства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.08.2014 № 4430а
Дата рассмотрения: 06.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств з мажоритарними корпоративними правами держави)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Сьогодні встановлена законодавством України вимога щодо визнання правомочності загальних зборів акціонерного товариства (кворуму) лише за умови, коли у зборах беруть участь акціонери, що володіють в сукупності не менш як 60 відсотками голосуючих акцій, дає можливість власникам, що сукупно володіють від 40 до 50 відсотками акцій, навмисно блокувати проведення загальних зборів. Це може призводити до свідомого затягування у прийнятті важливих рішень акціонерами, а також спричиняти зловживання та порушення корпоративних прав та інтересів більшості акціонерів.

Зазначена проблема безпосередньо стосується порушення корпоративних прав та інтересів держави як мажоритарного акціонера в низці акціонерних товариств та спричиняє фінансові втрати для Державного бюджету України.

Так, наприклад, державі в особі НАК "Нафтогаз України" належить 50 % +1 акція ПАТ "Укрнафта", тоді як близько 42 % контролюють структури групи "Приват". Згідно із законодавством, дивіденди мають бути перераховані до державного бюджету. Однак, у 2012 - 2013 роках ПАТ "Укрнафта" не проводила зборів акціонерів, а рішення про розподіл чистого прибутку та виплату дивідендів не приймалися. При цьому, відповідно до рішення Міненерговугілля і НАК "Нафтогаз України" ПАТ "Укрнафта" на сьогодні має виплатити державі 1,3 млрд. грн. дивідендів. Прем'єр-міністр України А. Яценюк нещодавно дав доручення забезпечити скликання зборів акціонерів "Укрнафти", які не проводилися вже кілька років і на яких має бути прийнято рішення щодо виплати дивідендів. Водночас, структури групи "Приват" мають можливість, відповідно до чинного законодавства України, в черговий раз заблокувати проведення загальних зборів ПАТ "Укрнафта" через відсутність кворуму і, тим самим, зірвати ухвалення рішення про виплату дивідендів та обрання нових членів наглядової ради акціонерного товариства.

Законодавче зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерного товариства, в якому держава є власником 50 і більше відсотків акцій, дозволить вирішити зазначену проблему захисту інтересів та корпоративних прав держави, а також дозволить зробити перший крок до наближення законодавства України до міжнародних стандартів щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств, який, зазвичай, є меншим, ніж встановлений нині в Україні.

Враховуючи вищезазначене, є нагальна необхідність у прийнятті запропонованих змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства".

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою запропонованих змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" є захист корпоративних інтересів та прав держави в акціонерних товариствах з мажоритарною часткою держави (50 і більше відсотків) шляхом зниження вимоги щодо участі акціонерів у загальних зборах такого товариства для наявності кворуму до розумного рівня, який дозволить проведення зборів сукупним власникам більше половини голосуючих акцій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Поданим проектом Закону передбачається доповнити статтю 41 Закону України "Про акціонерні товариства" частиною третьою щодо визначення кворуму загальних зборів акціонерного товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави і в якому держава є власником 50 і більше відсотків простих акцій товариства, за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більше ніж 50 відсотків голосуючих акцій.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері регулювання діють Конституція України, Закон України "Про акціонерні товариства" та Цивільний кодекс України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України. Натомість його прийняття дозволить залучити до Державного бюджету України мільярди гривень додаткових надходжень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону дозволить:

- вирішити зазначену загальну проблему захисту корпоративних інтересів та прав держави в акціонерних товариствах з мажоритарною часткою держави (50 і більше відсотків);

- залучити до Державного бюджету України мільярди гривень додаткових надходжень завдяки можливості невідворотного проведення загальних зборів акціонерних товариств, в яких держава володіє понад 50 відсотками голосуючих акцій, але менш як 60 відсотками, та ухвалення рішень щодо розподілу чистого прибутку таких товариств і виплати дивідендів.

 

Народний депутат України 

О. Ляшко

Опрос