Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Уголовный кодекс Украины относительно ответственности за нарушение природоохранных требований лесозаготовок

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.08.2014 № 4423а
Дата рассмотрения: 05.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення природозберігаючих вимог лісозаготівель"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Віденська декларація, прийнята на Міністерській конференції країн Європи в квітні 2003 року, проголошує, зокрема, що ліси є основою життя на Землі, а підтримуючи ліси, ми підтримуємо життя земної цивілізації. Вирішення проблеми збереження і примноження лісового покриву нашої держави також є дуже важливим і актуальним, адже ліси України за своїм призначенням і розташуванням виконують водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та інші функції і забезпечують потреби суспільства в лісових ресурсах. При цьому Україна має відносно низький середній рівень лісистості своєї території (15,9 %), а ліси на території України розташовані не рівномірно. Вони сконцентровані переважно в Поліссі та в Українських Карпатах.

Карпати є важливою частиною екологічного, економічного, культурного, рекреаційного довкілля та середовища існування у центрі Європи, спільного для багатьох народів і країн. В травні 2003 року Україною підписано Рамкову конвенцію про охорону та сталий розвиток Карпат, якою задекларовано проведення всебічної політики для охорони та сталого розвитку регіону з метою поліпшення якості життя, зміцнення місцевої економіки та громад, збереження природних цінностей і культурної спадщини.

Конкретним виразником реалізації цих документів є запровадження сталого розвитку лісового господарства, яке полягає в управлінні і використанні лісів та лісових земель таким шляхом і за таким економічним курсом, що постійно підтримує їх біорізноманіття, продуктивність, відновну здатність, життєвість та потенціал до виконання, тепер і в майбутньому, всіх важливих екологічних, економічних та соціальних функцій, без порушень інших екосистем.

Одним із чинних законодавчих актів, спрямованих на екологізацію лісокористування є Закон України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону", яким вперше на загальнодержавному рівні започатковано встановлення особливих підходів до організації господарювання в гірських лісах, намічено запровадження природозберігаючих лісових технологій та розширення мережі заповідних територій, а також накладено ряд обмежень стосовно застосування певних способів рубок та систем машин.

Згідно цього Закону, поміж іншого, розміщення лісосік вузьколісосічних рубок допускається тільки в довжину по горизонталі, а на пересічному рельєфі - паралельно до водотоків (норми статті 7); заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону має проводитись тільки з використанням колісних та гужових засобів, повітряно-трелювальних установок (норми статті 9).

Водночас, внаслідок відсутності законодавчих норм, які б встановлювали відповідальність за здійснення лісозаготівлі всупереч вимогам Закону України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону", в практичній діяльності лісових підприємств та інших лісозаготівельників природозберігаючі вимоги не виконуються.

Впровадження природозберігаючих технологій лісозаготівель у гірських умовах передбачає застосування мобільних і стаціонарних підвісних канатних установок, трелювальних тракторів на пневматичному ходу, використання кінного трелювання.

Особливої шкоди природі завдає практичне застосування гусеничних трелювальних тракторів, яке заборонене Законом, адже така технологія негативно впливає на екологічні умови та характер відновних процесів, оскільки пошкоджується до 40 відсотків поверхні лісосік і знищується до 70 відсотків природного відновлення.

Враховуючи зазначене, пропонується законопроект про внесення зміни до Кримінального кодексу України.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення природозберігаючих вимог лісозаготівель" розроблено з метою забезпечення практичного дотримання лісокористувачами встановлених Законом екологічно-економічних вимог заготівлі та вивезення деревини.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 245-2, відповідно до якої заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону з використанням гусеничних засобів, а також порушення інших законодавчих природозберігаючих вимог лісозаготівель каратиметься штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Лісовий кодекс України, Закон України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону" та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення природозберігаючих вимог лісозаготівель" сприятиме забезпеченню практичного дотримання лісокористувачами екологічно-економічних вимог заготівлі та вивезення деревини.

Встановлення кримінальної відповідальності за порушення природозберігаючих вимог лісозаготівель призведе до зменшення обсягів небезпечних для навколишнього середовища способів ведення лісового господарства, скорочення негативного впливу заборонених законом технологій лісозаготівель на екологію, поліпшенню рекреаційних і туристичних ресурсів лісів України.

 

Народний депутат України 

Г. Москаль

Опрос