Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 11 Закона Украины "О Государственном бюджете Украины на 2014 год" (относительно возмещения средств на лечение участников АТО за рубежом)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.07.2014 № 4412а
Дата рассмотрения: 31.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (щодо відшкодування коштів на лікування учасників АТО за кордоном)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Після анексії українського Криму та Севастополя Російською Федерацією, якій передувала військова окупація півострова, Росія не полишила спроб дестабілізувати ситуацію в Україні. У середині квітня російські озброєні бойовики захопили адміністративні будинки у ряді міст Донецької та Луганської областей.

15 квітня на півночі Донецької області почалася антитерористична операція (далі - АТО).

З початку АТО терористи та бойовики викрадають, катують і вбивають громадян України, захоплюють заручників.

29 липня 2014 р. на території Головного військово-медичного клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" відбулася прес-конференція стосовно стану медичного забезпечення Збройних сил України та надання професійної медичної допомоги військовослужбовцям, які отримали поранення або знаходяться у зоні проведення АТО. На заході були присутні Віталій Андронатій, директор військово-медичного департаменту Міністерства оборони України, та Анатолій Казмірчук, начальник Головного військово-медичного клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь".

Було повідомлено, що з початку проведення АТО всього поранено 1236 бійців, в госпіталях України на сьогодні знаходяться 745 військовослужбовців, з яких 36 перебувають у тяжкому стані.

За словами В. Андронаті, за минулий тиждень з території РФ успішно транспортовано в медичні заклади України 18 поранених. Зокрема, легких та середньої тяжкості поранених направлено до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (м. Одеса), де постраждалі знаходяться на лікуванні та проходять курс психологічної реабілітації. Особи у тяжкому стані (4 військовослужбовці) перебувають у Головному військовому клінічному госпіталі (м. Київ). На разі на території Російської Федерації знаходиться 4 поранених військовослужбовців (з них 2 - у тяжкому стані), яких Міністерство оборони сподівається доставити в Україну черговим літаком протягом найближчих днів.

Так, поранених доставляють в найближчі до місця проведення АТО Військово-медичний клінічний центр Північного регіону в м. Харкові та Дніпропетровський базовий військовий госпіталь. Осіб у тяжкому стані за допомогою реанімаційно-операційного літака Повітряних Збройних сил України Ан-26 "Віта" доставляють до лікувальних установ Міністерства оборони України міст Києва та Вінниці.

Крім цього, частина військовослужбовців відправлена до м. Одеси - це ті поранені, які мають складні ураження очей. Там знаходиться потужна офтальмологічна клініка - ДУ "Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України", яка консультує та надає допомогу постраждалим військовослужбовцям.

Ця медична служба знаходиться безпосередньо на території проведення АТО. Мобілізована вся медична служба Збройних сил України, а це близько 1,5 тис. медичних працівників (лікарі, медичні сестри, санітари), з них 245 - військові лікарі. Також, залучені мобільні лікарсько-сестринські бригади, які

сформовані на базі клінічних військово-медичних центрів та військових госпіталів. До складу таких кваліфікованих бригад входять 2 хірурги, анестезіолог та 2 медичні сестри.

Медичні працівники відразу на полі бою роблять усе необхідне для відновлення життєвих функцій усіх поранених. Далі, відповідно до складності та характеру поранення, їх направляють до спеціалізованих лікувальних центрів. Для евакуації поранених часто доводиться використовувати санітарні машини, коли повітряні напрямки заблоковано, або вертольоти, щоб доставити потерпілого до найближчого лікувального закладу швидко.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 1999 р. N 1923 "Про затвердження Порядку надання медичної допомоги у військово-медичних закладах і взаєморозрахунків за неї між військовими формуваннями" витрати на надання медичної допомоги військовослужбовцям у військово-медичних закладах інших військових формувань відшкодовуються цим закладам центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування, в яких проходять службу зазначені військовослужбовці, за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання цих військових формувань.

Окрім надання медичної допомоги (лікування) військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовцям Міністерства внутрішніх справ України, іншим утворених відповідно до законів України військових формувань, які отримали поранення, контузії чи інше ушкодження здоров'я, потрібно проходити подальше лікування та реабілітацію за кордоном.

Однак, держава не в змозі провести надскладні операції, пов'язані з черепно-мозковими травмами, наслідком яких є повна та часткова втрата зору, а також це стосується виготовлення протезів для кінцівок (їх заміна та обслуговування протягом всього життя).

Наприклад, оригінальний німецький протез коштує майже 50 тис. грн. Не проблема замовити протез за кордоном, однак, головний клопіт - обслуговування, адже, деталі протезу доводиться міняти часто протягом всього життя і на це потрібно набагато більше коштів.

Якщо ж питання стосується проведення операцій по черепно-мозковим травмам за кордоном, то здійснюється оплата за транспортування хворого літаком у країну приймача, за госпіталізацію, за проведення операції і т. д. Зрозуміло, що ні військові, ні їх родичі не в змозі собі дозволити таке дороге лікування.

Враховуючі вищезазначене, виникає нагальна потреба у фінансуванні з державного бюджету України такого лікування чи реабілітації, яку планується забезпечити за рахунок введення збору за переказ коштів за кордон, що перевищує 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою відшкодування коштів на медичне забезпечення (лікування, диспансеризацію, медичну реабілітацію та ін.) за кордоном військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції і зазнали поранень, контузій чи іншого ушкодження здоров'я.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести такі зміни до статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік":

доповнити новим пунктом 21 такого змісту:

"21) збір за переказ коштів за кордон, що перевищує 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян протягом звітного місяця, який спрямовується у повному обсязі до спеціального фонду Державного бюджету України на компенсацію медичного забезпечення (лікування, диспансеризацію, медичну реабілітацію та ін.) за кордоном військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції і зазнали поранень, контузій чи іншого ушкодження здоров'я".

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Податковим кодексом України, Бюджетним кодексом України та Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів, оскільки фінансується за рахунок збору за переказ коштів за кордон, що перевищує 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян протягом звітного місяця.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін сприятиме наданню компенсації за проведене лікування за кордоном для військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, інших військових формувань, які брали участь в антитерористичній операції і зазнали поранень, контузій чи іншого ушкодження здоров'я.

 

Народні депутати України:

С. П. Лабазюк

В. А. Тимошенко

М. П. Сорока

С. В. Мартиняк

Ю. А. Благодир

Р. Г. Бадаєв

С. П. Івахів

Опрос