Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно обложения налогом на добавленную стоимость природного газа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4397
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування податком на додану вартість природного газу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування податком на додану вартість природного газу" розроблено за результатами виконаного системного аналізу практики застосування норм Податкового кодексу України, а також задля забезпечення рівних умов оподаткування та у зв'язку із необхідністю зменшення ризиків розбалансування Державного бюджету України 2014 року, які виникають у зв'язку з наступним.

28 січня 2014 року прийнято Закон України N 736-VII, яким статтю 197 Податкового кодексу України доповнено новим пунктом 197.22 щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій із ввезення на митну територію України природного газу. Такі законодавчі зміни обґрунтовані тим, що забезпечення потреб у природному газі підприємств теплоенергетики та населення (у разі недостатності ресурсу природного газу власного видобутку) відповідно до законодавства здійснюється Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України". Оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію України природного газу призведе до дефіциту коштів у НАК "Нафтогаз України" необхідних для виконання зобов'язань по сплаті вартості імпортованого природного газу.

Однак, за фабулою пункту 197.22 статті 197 Податкового кодексу України від оподаткування операцій із ввезення на митну територію України природного газу звільняється не лише НАК "Нафтогаз України", а й інші суб'єкти господарювання (в тому числі і приватні), які не є уповноваженими суб'єктами з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України.

Таким чином, приватні суб'єкти господарювання отримують податкові преференції, за рахунок чого виникають надприбутки від торгівлі природним газом, наслідок чого бюджет недоотримає значну суму доходів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект підготовлено з метою вирішення проблем адміністрування податків, створення умов рівність усіх платників при визначені податкових зобов'язань незалежно від форми власності та походження капіталу, внаслідок чого встановлені податки та збори дозволять досягти збалансованості витрат бюджету з його надходженнями і будуть усунені ризики недонадходження до бюджету сум податків від запровадження необґрунтованих преференцій.

Шляхами досягнення зазначеної мети є оптимізація кола платників встановлення єдиних правил визначення об'єкту і бази оподаткування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується вилучити із статті 197 Податкового кодексу України пункт 197.22 згідно з яким на постійній основі запроваджено звільнення від оподаткування операції із ввезення на митну територію України природного газу.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект регулює правовідносини у сфері оподаткування.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Податковий кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного акту позитивно вплине на наповнення доходної частини державного бюджету. Якщо у 2014 році буде імпортовано 27,3 млрд. кубометрів природного газу (тобто на рівні 2013 року - розпорядження КМУ від 29 квітня 2013 року N 327-р "Про затвердження прогнозного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні на 2013 рік"), а ціна на газ на II квартал 2014 року, за інформацією міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Продана, становитиме 368,5 доларів за 1000 кубометр (за курсом 9,21 грн.) - ввізне ПДВ складатиме щонайменше 18,5 млрд. гривень.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття проекту Закону дозволить створити рівні умов для платників при визначені податкових зобов'язань незалежно від форми власності та походження капіталу, внаслідок чого встановлені податки та збори дозволять досягти збалансованості витрат бюджету з його надходженнями і будуть усунені ризики недонадходження до бюджету сум податків від запровадження необґрунтованих преференцій.

 

Народні депутати України:

А. В. Сенченко

Л. Л. Котеляк

Опрос