Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об установлении государственной помощи пострадавшим участникам массовых акций общественного протеста" (относительно включения в перечень участников массовых акций работников правоохранительных органов и лиц, не принимавших участия в массовых акциях протеста, но пострадавших от действий участников)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4395
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України N 745-VII "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей" (щодо включення в перелік учасників масових акцій працівників правоохоронних органів та осіб, які не брали участі у масових акціях протесту, але постраждали від дій учасників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Підчас загострення сутичок у центрі м. Києва представниками правоохоронних органів, які брали участь в організації та забезпеченні охорони громадського порядку, були отримані як смертельні, так і іншого виду поранення. Серед постраждалих також є особи, які не мали на меті брати участь у масових акціях протесту, але загинули насильницькою смертю або постраждали від дій учасників зазначених масових акцій.

За інформацією Міністерства охорони здоров'я України за період з 18 лютого 2014 року лише в місті Києві внаслідок застосування зброї загинуло 17 працівників міліції, за медичною допомогою звернулися 623 постраждалих, госпіталізовано 499 осіб. Раніше в результаті нападу озброєних осіб загинув насильницькою смертю рядовий працівник офісу Захаров Володимир Костянтинович. Також знищено або пошкоджено майно десятків учасників акцій протесту.

Постановою від 20 лютого 2014 року N 740-VII Верховна Рада України категорично засудила усі вияви насильства, що призвели до загибелі, поранень та каліцтв людей, їх тортур і катування, що відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких злочинів.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Термінове прийняття даного законопроекту є вкрай важливим у зв'язку з необхідністю допомоги всім категоріям постраждалих внаслідок застосування сили, а також допомоги членам сімей тих, хто загинув насильницькою смертю.

2. Цілі і завдання законопроекту

Головною метою законопроекту є внесення до переліку осіб, які підлягають під категорію учасники масових акцій громадського протесту, працівників правоохоронних органів та осіб, які не брали участі у масових акціях протесту, але постраждали від дій учасників визначення порядку призначення та виплати державної допомоги на підставі діючого Закону України N 745-VII від 21.02.2014 року.

Діючим Законом вже визначені види та розміри державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам сімей загиблих учасників масових акцій громадського протесту, а також джерела покриття витрат на зазначену допомогу, які мають бути розповсюджені на всі категорії постраждалих.

Окремо діючим Законом визначено доручення Кабінету Міністрів України щодо ухвалення порядку призначення і виплати державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей та переліку документів, необхідних для призначення допомоги, а також забезпечення прозорості складання списків постраждалих учасників масових акцій громадського протесту із залученням представників громадських правозахисних організацій та лікарів, які брали участь у наданні допомоги всім категоріям постраждалих.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом встановлюється право постраждалих працівників правоохоронних органів, членів їх сімей та осіб, які не брали участі у масових акціях протесту, але постраждали від дій учасників на державну допомогу, а також умови отримання цієї допомоги.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері правового регулювання є Конституція України.

У зв'язку з прийняттям проекту Закону необхідно внести відповідні зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", якими передбачити виділення додаткових коштів на надання державної допомоги постраждалим працівникам правоохоронних органів, які брали участь в організації та забезпеченні охорони громадського порядку під час загострення сутичок центрі м. Києва, що розпочалися 21 листопада 2013 року, членам їх сімей та особам, які не брали участі у масових акціях протесту, але постраждали від дій учасників зазначених масових акцій, за рахунок коштів резервного фонду.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Враховуючи дані, оприлюднені Міністерством охорони здоров'я, а також дані, наведені у ЗМІ, лише для надання допомоги членам сімей загиблих осіб потрібно від 77 до 100 млн. грн.

Беручи до уваги кількість скалічених, травмованих, побитих осіб, а також осіб, майно яких було знищено або пошкоджено в результаті участі в масових акціях громадського протесту, додатково необхідно виділити кошти в розмірі не менше 2,4 млрд. грн.

У зв'язку з цим необхідно внести відповідні зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту є важливим кроком для захисту осіб, постраждалих внаслідок застосування сили під час загострення сутичок у центрі м. Києва, що розпочалися 21 листопада 2013 року.

 

Народний депутат України

М. О. Левченко

Опрос