Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Национальной гвардии Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.03.2014 № 4393-1
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про Національну гвардію України"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Однак останні події в Україні продемонстрували, що згадані цінності були брутально порушені. Країна вперше за свою новітню історію побачила на вулицях Києва та інших міст кров, десятки загиблих та сотні поранених громадян, які вийшли на Майдани, щоб у мирний спосіб вибороти для України краще майбутнє.

Стара система влади, і насамперед її правоохоронна складова, не лише виявилась неспроможною забезпечити дотримання та захист фундаментальних прав та свобод людини, але й була ініціатором їх порушення та активним виконавцем злочинних дій проти власного народу.

Внаслідок цього правоохоронна система повністю дискредитувала себе і потребує кардинальної реорганізації.

Одним із шляхів такої реорганізації може бути відновлення Національної гвардії України, яка, будучи створена відповідно до Закону України "Про Національну гвардію України" від 4 листопада 1991 року N 1775-XII, впродовж всього періоду свого існування демонструвала гідне ставлення до прав і свобод українських громадян. Проте в 2000 році вона була розформована на підставі Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України" від 11 січня 2000 року N 1363-XIV. Відновлення Національної гвардії України доцільно проводити на базі з'єднань і частин внутрішніх військ МВС із залученням найкращих, не скомпрометованих, чесних і порядних офіцерів, прапорщиків, сержантів і рядових, військовослужбовців запасу Збройних Сил України, бійців Самооборони Майдану.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Основним завданням прийняття вказаного законопроекту є створення правоохоронного органу спеціального призначення, здатного захищати суверенітет України, її територіальну цілісність, а також життя та особисту гідність громадян, їх конституційні права і свободи від злочинних посягань та інших антигромадських дій.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується відновити Національну Гвардію України на базі з'єднань і частин внутрішніх військ МВС та інших підрозділів МВС України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

В основу законодавчої бази створення Національної гвардії України покласти норми Закону України "Про Національну гвардію України" від 4 листопада 1991 року N 1775-XII та Закону України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України" від 26 березня 1992 року N 2235-ХІІ. Прийняття проекту Закону України потребує змін до законів України "Про засади запобігання і протидії корупції", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", "Про транспорт", "Про приватизацію державного майна", "Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний захист", "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України", "Про Стройовий статут Збройних Сил України", "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", "Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України", "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави", "Про боротьбу з тероризмом", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про правовий режим воєнного стану", "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання", "Про правовий режим воєнного стану", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі", затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року, нормативних актів Кабінету Міністрів України, інших органів влади.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення цього документа забезпечить дотримання прав і свобод громадян, законності під час діяльності правоохоронних органів.

 

Народний депутат України

Ю. М. Сиротюк

Опрос