Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О реабилитации лиц, которые были незаконно осуждены

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4389
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про реабілітацію осіб, які були незаконно засуджені"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Наявні в судовій системі України проблеми щодо неупередженого та справедливого судочинства стали підґрунтям для розгортання у період з березня 2010 року по лютий 2014 року кампанії переслідувань осіб.

У зазначений період мали місце випадки порушення прав людини на справедливий суд, коли людину позбавляли волі не у зв'язку з вчиненням нею певного злочину, а з фальсифікацією доказів.

Саме відсутність незалежного та справедливого суду призвела до численних переслідувань та репресій в Україні.

З метою усунення наслідків беззаконня та забезпечення гарантування принципу справедливості судочинства постала необхідність відновлення порушених прав осіб, які у період з березня 2010 року по лютий 2014 року були незаконно засуджені судами України.

2. Мета і шляхи досягнення

Метою проекту Закону є забезпечення гарантій правового та соціального захисту осіб, які були незаконно засуджені.

Для встановлення наявності ознак ухвалення судового рішення проектом Закону пропонується створити Комісію з питань реабілітації осіб, які були незаконно засуджені, яка складатиметься з 15 осіб, 10 з яких - з числа суддів (суддів у відставці) та 5 - з представників громадськості.

Склад Комісії затверджуватиметься Верховною Радою України.

У разі прийняття Комісією рішення про наявність ознак ухвалення судового рішення особа має право на звернення до суду для встановлення статусу реабілітованої, який розглядає справу за правилами, встановленими для перегляду справ за нововиявленими обставинами.

Відповідно до положень проекту Закону у випадку ухвалення виправдувального вироку суд визнає особу реабілітованою і така особа матиме право на відшкодування (повернення) належного їм конфіскованого або зверненого в дохід держави судом майна або коштів з державного бюджету, отриманих від реалізації такого майна; сум сплачених штрафів, призначених як покарання; стягнутих з особи процесуальних витрат у кримінальному провадженні; компенсації коштів у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за кожний місяць перебування під вартою та у місцях позбавлення волі.

Відшкодування шкоди здійснюватиметься у порядку, визначеному Законом України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

У відповідній сфері правових відносин діють:

Конституція України;

Кримінальний процесуальний кодекс України;

Закон України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація цього Закону потребуватиме додаткових матеріальних витрат з Державного бюджету України.

4. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

5. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про реабілітацію осіб, які були незаконно засуджені" дозволить забезпечити відновлення прав громадян та усунення наслідків беззаконня, встановлення реабілітованим компенсації за незаконні дії.

 

Народний депутат України

Опрос