Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "Об особенностях осуществления закупок в отдельных сферах хозяйственной деятельности"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.03.2014 № 4387
Дата рассмотрения: 07.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

24.05.2012 року було прийнято Закон України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності". Даним Законом визначається відмінний (спрощений) від загального порядок здійснення закупівель для замовників, які провадять діяльність у окремих сферах. Діяльність зазначених суб'єктів впливає на ключові сфери життя кожного українця. Від них суттєво залежить національна безпека України.

Метою Закону України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності" мало стати встановлення більш гнучкого режиму закупівель для замовників, зазначених у Законі, які провадять свою діяльність у сферах забезпечення транспортування, розподілу, постачання, зберігання природного та нафтового газу, забезпечення виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, забезпечення виробництва, передачі та постачання електричної енергії, забезпечення виробництва, транспортування та постачання питної води, забезпечення функціонування централізованого водовідведення, надання послуг з користування інфраструктурою залізничного транспорту загального користування, забезпечення функціонування міського електричного транспорту та експлуатація його об'єктів для надання послуг з перевезення, надання послуг автостанцій, портів, аеропортів, надання послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден, надання послуг поштового зв'язку, геологічне вивчення (у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ) нафтогазоносних надр, вугілля та інших видів твердого палива, забезпечення функціонування та експлуатація телекомунікаційних мереж фіксованого зв'язку загального користування або надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг, забезпечення транспортування, зберігання, переробки нафти та нафтопродуктів сирих.

Так званий "більш гнучкий режим" передбачає особливий порядок здійснення закупівель для замовників, які є суб'єктами природних монополій, зокрема дає можливість для таких замовників за умови дотримання порогових значень ціни договору про закупівлю (які також були збільшені цим Законом) проводити закупівлі без проведення процедур, передбачених Законом України "Про здійснення державних закупівель". Вказані замовники мають відображати у річному плані інформацію про закупівлі, які будуть проводитися без застосування процедур, передбачених Законом України "Про здійснення державних закупівель". Річний план та зміни до нього замовники обов'язково повинні оприлюднювати на веб-порталі Уповноваженого органу протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану або змін до нього. Замовники зобов'язані також за результатами здійснення закупівлі без застосування процедур оприлюднити звіт про її результати в порядку і строки, визначені Законом України "Про здійснення державних закупівель", на веб-порталі Уповноваженого органу. Та навіть ці обов'язки замовників не виконувалися на належному рівні. Форма цих документів так і не була затверджена Уповноваженим органом Кабінету Міністрів України.

В результаті "більш гнучкий режим" здійснення закупівель, передбачений Законом України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності" дав можливість окремим замовникам безкарно та безконтрольно розпорошувати державні кошти та став фундаментом для застосування корупційних схем при здійсненні закупівель.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення ефективності використання державних коштів.

Завданням законопроекту є забезпечення прозорості та конкуренції при здійсненні закупівель.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності", а також повернути стару редакцію законів України, положення яких були змінені Законом України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності".

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері здійснення закупівель товарів, робіт і послуг.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є закони України "Про здійснення державних закупівель", "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності", "Про природні монополії", "Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб".

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України, крім тих, які зазначені в самому проекті Закону.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Закону України "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності" забезпечить ефективність та прозорість використання державних коштів.

 

Народні депутати України:

О. Б. Мирний

І. М. Мірошниченко

Опрос