Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно особенностей налогообложения страховщиков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.03.2014 № 4386
Дата рассмотрения: 07.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування страховиків)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту.

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування страховиків)" (далі - законопроект) спрямований на запровадження справедливої моделі оподаткування таких фінансових установ, як страховики. Виходячи з чинної редакції Податкового кодексу України (далі - ПК України), вказані платники податків фактично сплачують податок з обороту, оскільки об'єктом оподаткування є не прибуток, а саме дохід страхових організацій від здійснення страхової діяльності (за виключенням доходу внаслідок виконання договорів з довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення). Це є грубим порушенням одного із основоположних принципів податкового законодавства, передбаченого в підпункті 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, згідно з яким усі платники податків є рівними перед законом, не допускається проявів будь-якої податкової дискримінації. Необхідно зазначити, що чинні правила оподаткування страхової діяльності суттєво знижують рентабельність вказаного ринку на території України, що дає змоги монополізувати його лише крупним учасникам, що є неприпустимим с точки зору добросовісної конкуренції.

2. Цілі і завдання прийняття акта.

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є встановлення по відношенню до страховиків загального порядку оподаткування податком на прибуток страхової діяльності.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акту.

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 151, 156 Податкового кодексу України, відповідно до яких для страховиків в якості об'єкта оподаткування встановити саме прибуток від здійснення страхової діяльності, а не доходи. При цьому, прибуток страховиків буде оподатковуватись за загальною ставкою податком на прибуток, за виключенням страхової діяльності з довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного страхування, який оподатковуватиметься за ставкою в розмірі 0 % відповідно до пункту 151.2 статті 151 Податкового кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються виключно Податковим кодексом України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття законопроекту створить економічно справедливий механізм оподаткування страхової діяльності страховиків та створить сприятливі податкові умови для розвитку страхової діяльності на території України.

 

Народний депутат України

О. В. Долженков

Опрос