Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно текущих расходов бюджета развития местных бюджетов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.07.2014 № 4381а
Дата рассмотрения: 28.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо поточних видатків бюджету розвитку місцевих бюджетів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Відповідно до статей 5, 7 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Право на самостійність місцевих бюджетів визначено як один із принципів бюджетної системи України, який закріплено у статті 7 Бюджетного кодексу України, та забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету. Відповідні органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування повноважні визначати напрями використання бюджетних коштів.

На жаль, навіть конституційні принципи нівелюються в державі шляхом прийняття законів, які передбачають звуження прав органів місцевого самоврядування щодо розпорядження ними коштами місцевого бюджету, або підзаконними нормативними актами, які унеможливлюють чи ускладнюють процедуру отримання коштів, необхідних для реалізації повноважень органів місцевого самоврядування.

Сьогодні відповідно до частини другої статті 71 Бюджетного кодексу України до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать: погашення місцевого боргу; капітальні видатки, включаючи капітальні трансферти іншим бюджетам (крім капітальних видатків, що здійснюються за рахунок визначених пунктами 2 - 15 частини другої статті 69 цього Кодексу надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів); внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування до статутного капіталу суб'єкта господарювання; проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що підлягає продажу відповідно до статті 128 Земельного кодексу України, за рахунок авансу, внесеного покупцем земельної ділянки; підготовка земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них державної (до розмежування земель державної та комунальної власності) чи комунальної власності для продажу на земельних торгах та проведення таких торгів; платежі, пов'язані з виконанням гарантійних зобов'язань Автономної Республіки Крим чи територіальної громади міста; розроблення містобудівної документації на місцевому та регіональному рівнях.

Проте поточні видатки бюджету на поточні ремонти об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального, дорожнього господарства не можуть фінансуватись сьогодні із бюджету розвитку місцевих бюджетів, а фінансуються виключно із загального фонду місцевих бюджетів, коштів якого постійно не вистачає.

Для проведення ремонту приміщень об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального, дорожнього господарства має бути розроблена та затверджена в установленому порядку проектна документація. Вартість виготовлення цієї документації сьогодні є завеликою. Так, для заміни одного вікна у приміщенні, вартість якого складає близько 1200 гривень, повинна бути виготовлена проектна документація вартістю 1351 гривня. І все це відбувається на фоні економії бюджетних коштів.

2. Цілі та завдання проекту

Проект спрямований на забезпечення безумовного втілення в життя вимог статті 7 Конституції України про гарантування місцевого самоврядування та реалізації принципу самостійності місцевих бюджетів, закріпленого у статті 7 Бюджетного кодексу України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом пропонується доповнити частину другу статті 71 Бюджетного кодексу України новим пунктом у такій редакції: "8) поточні видатки бюджету на поточні ремонти об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального, дорожнього господарства.".

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини: Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Реалізація цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього Закону, у разі його прийняття, не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього проекту прискорить розв'язання невідкладних соціальних проблем територіальних громад, надасть можливість їм своєчасно здійснювати платежі за виконані роботи, поставлені товари та надані послуги, які оплачуються органами місцевого самоврядування, скоротить заборгованість суб'єктів господарювання перед бюджетами різних рівнів.

 

Народний депутат України 

Ю. Б. Дерев'янко

Опрос