Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно открытости информации о доходах высших должностных лиц

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.07.2014 № 4378а
Дата рассмотрения: 25.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відкритості інформації про доходи високопосадовців"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

З одного боку, статтею 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що до інформації з обмеженим доступом не належать "декларації про доходи" народних депутатів та членів їхніх сімей, але з іншого боку ці документи містять персональні дані членів сім'ї та іншу інформацію, яку законом віднесено до інформації з обмеженим доступом.

При цьому зазначений закон одночасно покладає на розпорядника інформації обов'язок вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до інформації про особу інших осіб.

Майже 2 роки тому, в розпал передвиборчої кампанії, копії декларацій всіх кандидатів на депутатський мандат публікувалися на сайті ЦВК. Це - умова для участі у виборах. Але досить було виборам закінчитися і кандидатам стати нардепами, як прозорості та підзвітності не стало.

Далі - більше: тепер в чиновників є судове рішення, яке дозволяє народним депутатам фактично приховувати свої доходи.

9 серпня 2013 року Окружний адміністративний суд Києва постановив, що Апарат Верховної Ради має право не надавати копії декларацій про доходи парламентарів. Аргумент - у документах міститься конфіденційна інформація. Йдеться про персональні дані, які можуть надаватися тільки з персональної згоди депутатів.

Судова справа щодо декларацій народних депутатів була пов'язана з тим, що Апарат Верховної Ради не надає на запити копії декларацій, та й в офіційному виданні "Голос України" публікуються далеко не всі декларації народних обранців, хоча це прямо передбачено законом.

Якщо подивитись на аналіз рухом "Чесно" відкритості народними депутатами інформації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за попередній рік, то станом на 1 травня 2014 року лише 57 народних депутатів офіційно оприлюднили таку інформацію.

Тому, якщо йдеться про членів парламенту, то вони обираються українським народом і утримуються коштом платників податків. У зв'язку з цим, їх прибутки та статки є предметом суспільного інтересу. Люди мають право знати інформацію про майновий стан своїх представників, яких вони обирають представляти власні інтереси. Аналогічна ситуація і з іншими чиновниками, які мають бути не лише публічними, а й відкритими перед суспільством.

Дивлячись на європейську практику щодо відкритості парламентарів та інших високопосадовців, то можна побачити багато відмінностей з українською, оскільки, вона пішла шляхом прозорості та відкритості в суспільному житті. Остання звичайно спирається на декларацію майна та доходів державних діячів. Такий механізм боротьби з корупцією дозволяє встановити, чи не збагатився сумнівним шляхом під час роботи на державній посаді той, чи інший політик.

Декларації для європарламентарів є публічні, включно з Президентом і до цієї інформації повинен бути вільний доступ в Інтернеті. Усі декларації з економічним контентом мають бути заповнені не лише щодо самих депутатів, але й щодо їхніх радників та працівників.

Наприклад, у Німеччині депутати Бундестагу зобов'язані задекларувати свої фінансові інтереси і вторинні джерела доходу. Декларації публікують на сайті німецького парламенту. Також, громадянин може подивитися податкову декларацію будь-якого політика за певний відрізок часу.

Тим часом, практика скандинавських країн чи не найжорсткіша у світі. Тут навіть практикують політику державних доносів. А в 1986 році в Швеції ухвалили закон, який встановлює загальний кодекс поведінки для службовців, які беруть участь у прийнятті державних рішень.

Одне з перших місць у сфері контролю за майном політиків займають Сполучені Штати Америки. Діють кодекси поведінки сенаторів і членів Палати представників Конгресу. Парламентарі повинні щорічно подавати декларацію з детальним описом усіх доходів і витрат:

повний заробіток, дивіденди, відсотки за вкладами, доходи від рухомого і нерухомого майна;

фінансові та інші доходи, що отримані від неурядових організацій;

оплата транспортних та інших пов'язаних з ними витрат;

подарунки, отримані від будь-яких осіб та організацій, у тому числі у вигляді оплати транспортних витрат, харчування, проживання в готелях, пригощання в ресторанах, різних розваг;

фінансові та інші зобов'язання, заборгованості за ними;

угоди і домовленості з різними організаціями про можливу роботу тощо.

Перед тим, як приступити до виконання обов'язків, майбутні міністри, судді Верховного Суду і голови федеральних агентств Німеччини повинні заповнити 60-сторінкову анкету. Документ охоплює всі сторони особистого і професійного життя політиків, включаючи джерела доходів. Непокірних чекає звинувачення в порушенні присяги та звільнення з посади.

У Канаді всі державні діячі повинні представити детальний звіт про власне майно, борги і доходи до Комісаріату з конфлікту інтересів та етики. Структура між тим публікує реєстр всіх декларацій. А в Японії з 1992 року депутати парламенту і міністри повинні щорічно декларувати нерухомість і доходи, однак, від них не вимагають звітів за поточними рахунками і рухомого майна.

Таким чином, враховуючі викладене, та з метою відкритості і прозорості влади перед суспільством був розроблений даний законопроект.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень перед українським народом, а також створення механізмів реалізації права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні цих суб'єктів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

внести зміни до таких законодавчих актів:

1. Статтю 25 Закону України "Про статус народного депутата України" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 42, ст. 212; 2011 р., N 23, ст. 160; 2013 р., N 7, ст. 64, N 14, ст. 89) доповнити частиною другою такого змісту:

"2. Копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік народних депутатів України, подані в електронній формі (відскановані з оригіналу), оприлюднюються на персональних інформаційних сторінках народних депутатів України офіційного веб-порталу Верховної Ради України. Відповідні копії декларацій подаються народними депутатами України до Апарату Верховної Ради України одночасно з їх оригіналами з урахуванням порядку доступу до відомостей, зазначених в абзаці другому частини другої статті 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції".

2. У частину другу статті 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., N 40, ст. 404; із змінами, внесеними Законом України від 14 травня 2013 року N 224-VII):

1) абзац перший доповнити реченням "Відповідальність щодо ненадання або несвоєчасне надання копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, що підлягають оприлюдненню, а також щодо змісту та обсягу інформації, що має міститись у них, несуть персонально особи, зазначені у цій частині";

2) абзац другий викласти у такій редакції:

"Відомості про осіб, зазначених у абзаці першому частини другої статті 12 цього Закону, та членів їх сімей, що наводяться у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, не є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання та реєстрації декларанта, а також щодо місцезнаходження об'єктів, які наводяться в цій декларації".

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Законом України "Про статус народного депутата України" та Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін сприятиме прозорості та відкритості високососадовців перед громадянами України.

 

Народні депутати України:

С. П. Лабазюк

В. М. Литвин

В. А. Тимошенко

І. М. Єремеєв

В. З. Мошенський

С. П. Івахів

С. В. Мартиняк

М. Г. Баграєв

Опрос