Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О восстановлении доверия к судебной системе Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2014 № 4378-1
Дата рассмотрения: 11.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про відновлення довіри до судової системи України"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення законопроекту

Ефективність судової влади насамперед залежить від її авторитету. Довіра суспільства до суду має набагато більше значення, ніж досконалість законів або юридичних процедур.

На сьогодні довіра суспільства до судової системи України втрачена майже повністю. До того ж найбільшої шкоди авторитету судової влади завдали зухвало-неправосудні судові рішення, які приймали судді під час масових акцій громадських протестів у період з 21.11.2013 р. по 21.02.2014 р.

Для відновлення авторитету судової влади та на вимогу громадськості необхідно негайно і публічно здійснити дії, спрямовані на викоріння залежності та корупційності у судовій системі України.

Водночас Конституцією України передбачено істотні обмеження в можливостях звільнити суддю з посади:

- статтею 126 передбачено вичерпний перелік підстав для звільнення судді з посади, зокрема, набрання сили обвинувальним вироком або порушення присяги судді;

- статтею 131 передбачено, що подання на звільнення судді вноситься Вищою радою юстиції України;

- статтею 131 передбачено такий спосіб формування складу Вищої ради юстиції України, який виключає можливість його швидкої зміни.

На сьогодні більшість членів Вищої ради юстиції України становлять особи, що повністю дискредитовані в очах суспільства. Для зміни складу Вищої ради юстиції України необхідно не менше одного - трьох місяців часу.

Таким чином виникає колізія - суспільство вимагає негайного покарання винних, але закон не дає можливості швидко та ефективно притягнути їх до відповідальності.

Єдиним легітимним способом дій в такому випадку є застосування процедури люстрації, як разового надзвичайного правового заходу, який застосовується в умовах крайньої необхідності.

Люстрація - це процедура усунення з посад посадовців високого рангу, які скомпрометували себе, з подальшою забороною їм протягом певного часу або пожиттєво обіймати посади на державній службі.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою ухвалення законопроекту є утвердження в суспільстві верховенства права та законності, відновлення довіри до судової системи України шляхом звільнення з посад тих суддів, які своїми грубими порушеннями професійних та етичних стандартів діяльності дискредитували авторитет судової влади України, викорінення і недопущення в майбутньому корупції в системі судів загальної юрисдикції.

Проектом передбачається визначити правові та організаційні засади проведення перевірки суддів судів загальної юрисдикції.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроект вноситься як альтернативний до законопроекту N 4378 та має такі основні відмінності від нього:

1. Законопроект N 4378 суттєво обмежує перевірку суддів адміністративних судів і строк проведення перевірки суддів господарських судів. Відповідно, згідно Законопроекту N 4378, створюються умови для того, щоб спори пов'язані з виборчим процесом та процесом референдуму і в подальшому розглядались тими ж самими суддями, які виносили одіозні і відверто несправедливі рішення.

2. Законопроект N 4378 передбачає практично обмежену люстраційну перевірку суддів у зв'язку із подіями з 21.01.2013 р. по 21.02.2014 р. і не спрямований на викоріння корупційної складової у судовій системі.

3. Законопроект N 4378 не буде сприйнятий у суспільстві, оскільки не передбачає повної та прозорої люстрації суддів на вимогу громадськості і з цих підстав може викликати широку хвилю протестів.

4. Законопроект N 4378 не містить чітких критеріїв, за якими спеціальною комісією має прийматися рішення про люстрацію.

5. Законопроект N 4378 не визначає процедури роботи спеціальної комісії.

6. Звільнення з посади суддів, які перебуваючи на адміністративних посадах використовували своє службове становище для впливу на інших суддів.

7. Законопроект N 4378 передбачає роботу спеціальної комісії протягом 6 місяців, що з огляду на кількість суддів унеможливлює об'єктивну оцінку їх діяльності і одразу ж веде до принципу вибіркової люстрації.

8. Законопроект N 4378 передбачає такий механізм формування складу комісії, який робить неможливим негайний початок її роботи.

9. Законопроект N 4378 передбачає залучення до люстраційної перевірки самих суддів та представників органів - Вища ради юстиції України та Вища кваліфікаційна комісія суддів України, неналежне виконання своїх функцій якими і призвело до занепаду судової системи України. Відповідно, пропонується "шукати корупціонерів самим корупціонерам".

10. Законопроект N 4378 передбачає проведення атестаційної перевірки суддів, що предметно не пов'язано із люстраційною перевіркою.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Нормативно-правовою базою у вказаній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду юстиції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього законопроекту не потребує додаткових витрат із державного та місцевих бюджетів.

6. Обгрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його ухвалення

Прийняття проекту Закону та реалізація його положень дозволить відновити довіру до судової системи України, звільнити з посад осіб, які виносили рішення, спрямовані на обмеження конституційних прав і свобод громадян, знизити рівень корупції в системі судів загальної юрисдикції.

 

Народні депутати України

О. Тягнибок

О. Бондарчук

О. Гелевей

О. Осуховський

Опрос