Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно ответственности за участие в создании и деятельности незаконных органов на временно оккупированной территории Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.07.2014 № 4376а
Дата рассмотрения: 25.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за участь у створенні та діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

14 вересня 2014 року в Автономній Республіці Крим, яка тимчасово окупована Російською Федерацією, внаслідок збройної агресії, заплановане проведення незаконних виборів до так званих органів влади Криму.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, місцевий референдум не проводяться.

Ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Особи, які добровільно братимуть участь у незаконному виборчому процесі, створенні, діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території України, по суті вчиняють кримінальне правопорушення, що спрямоване проти суверенітету Української держави.

Проте у чинному законодавстві України не закріплено положень, які б передбачали юридичної відповідальності за участь у створенні та діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території.

Враховуючи зазначене, необхідно прийняти проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за участь у створенні та діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території України)".

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою прийняття цього проекту Закону України є захист інтересів держави на тимчасово окупованій території та протидія формуванню на цій території будь-яких незаконних органів.

Ухвалення цього Закону забезпечить превенцію участі осіб у будь-яких способах створення незаконних органів на тимчасово окупованій території України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України, зокрема, пропонується доповнити його статтею 110-3 такого змісту:

"Стаття 110-3. Участь у створенні та діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території України

1. Створення, участь у виборах, не передбачених законами України, та/або діяльності незаконних органів на тимчасово окупованій території України, -

карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

2. Керівництво незаконними органами на тимчасово окупованій території України, -

карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років.".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у цій сфері правового регулювання, є Конституція України, Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття та реалізація проекту Закону України додаткових видатків із Державного бюджету України не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення Закону

Прийняття цього законопроекту дозволить захистити інтереси держави на тимчасово окупованій території та встановити механізми кримінально-правової протидії створенню та діяльності на цій території будь-яких незаконних органів.

 

Народні депутати України

М. Р. Лопачак

О. П. Кайда

О. Ю. Фурман

Опрос