Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усовершенствования осуществления налогового контроля за трансфертным ценообразованием)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.03.2014 № 4375
Дата рассмотрения: 06.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням)" (далі - законопроект) необхідне з метою приведення положень Податкового кодексу України щодо податкового контролю за трансфертним ціноутворенням з вимогами Настанов Організації економічного співробітництва та розвитку щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних компаній та податкових служб. Зокрема, податковий контроль за трансферним ціноутворенням повинен бути зосереджений саме на зовнішньоекономічних операціях, за допомогою яких здійснюється валютний обіг. Окрім того, передбачений строк для проведення перевірки для контрольованих операцій є занадто тривалим - 6 місяців, з можливістю пролонгації строку проведення перевірок додатково ще на 6 місяців. Тобто, фактично, платники податків будуть постійно перевірятись в рамках вказаних перевірок, і це без врахування звичайних податкових перевірок (камеральних, документальних планових та позапланових перевірок).

Відповідно до чинної редакції статті 39 ПК України при здійсненні податкового контролю за трансфертним ціноутворенням передбачений пріоритет саме визнаним Кабінетом Міністрів України офіційним джерелам інформації для визначення відповідності тієї чи іншої товарної групи рівню ринкових цін, які склались на відповідних ринках. Вказані офіційні джерела інформації формуються державними органами влади, що може призвести до відповідного зловживання, оскільки це надає можливість за допомогою державного регулювання визначати для платників податків, які здійснюють зовнішньоторговельну діяльність, податкові зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Також на необхідно відмітити про технічну непідготовленість контролюючих органів приймати великий обсяг інформації щодо контрольованих операцій, внаслідок чого пропонується подавати перший звіт по контрольованим операціям саме за період з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року.

Пунктом 21 підрозділу 4 розділу XX ПК України передбачений перехідний період, протягом якого ціни по великій кількості товарних груп за зовнішньоторговельними операціями будуть визначатись, виходячи з інформації спеціалізованих видань, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Це, фактично, призведе до державного регулювання протягом періоду до 01.01.2018 року цін по зовнішньоторговельним операціям. Протягом вказаного терміну положення щодо трансфертного ціноутворення взагалі не діятимуть, що є неприпустимим та занадто фіскальним, оскільки міжнародна практика взагалі таких випадків не передбачає. Також в пункті 120.3 статті 120 ПК України передбачені безпрецедентно високі розміри штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог контролюючих органів при проведенні ними податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, що не призводить до підвищення інвестиційної привабливості національної податкової системи.

2. Цілі й завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону спрямований на уніфікацію положень, які стосуються податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, загальновизнаним у світі вимогам та засадам.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України:

- звузити перелік контрольованих господарських операцій, залишивши тільки зовнішньоторговельні господарські операції;

- скасувати пріоритет офіційно визнаних Кабінетом Міністрів України джерел інформації, якими користуються контролюючі органи при здійсненні ними податкового контролю за трансфертним ціноутворенням;

- знизити рівень штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог статті 39 ПК України;

- скоротити тривалість перевірки контрольованих операцій до 5 місяців (за умови продовження) замість 1 року (за умови продовження);

- встановити, що першим податковим звітним періодом для подання звіту про контрольовані операції відповідно до статті 39 цього Кодексу є податковий рік, який починається з 1 січня 2014 року;

- тимчасово, до 1 січня 2018 року, для цілей оподаткування операцій з імпорту/експорту товарних позицій згідно з УКТЗЕД 1001 - 1008, 1501 - 1522, 2601 - 2621, 2701 - 2716, 2801 - 2853, 2901 - 2942, 7201 - 7229, 7301 - 7326 з особами, зазначеними в підпункті 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, у разі відхилення договірних цін у податковому обліку платників податків у бік збільшення або зменшення від звичайних цін не більше ніж на 5 відсотків, таке відхилення не може бути підставою для визначення (нарахування) податкового зобов'язання, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності згідно зі статтею 39 цього Кодексу;

- виключити положення, відповідно до яких під час проведення перевірки територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, має право застосувати інші методи (комбінацію методів) визначення ціни контрольованих операцій, якщо ним доведено, що застосований платником податків метод (комбінація методів) не дає змогу правильно визначити ціну контрольованої операції.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регламентуються Податковим кодексом України.

Прийняття поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України, оскільки йдеться про сферу, врегульовану цим спеціальним Кодексом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не вимагає додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття вказаного законопроекту дозволить виключити значну кількість суперечливих питань в ПК України, що стосуються здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням. Це призведе до унеможливлення фіскалізації адміністрування податку на прибуток та податку на додану вартість та донарахувань податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість без використання методів трансфертного ціноутворення лише на підставі визначених державою джерел інформації про ринкові ціни.

 

Народний депутат України

О. В. Долженков

Опрос