Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно отмены авансовых взносов по налогу на прибыль)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.03.2014 № 4374
Дата рассмотрения: 06.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо скасування авансових внесків з податку на прибуток)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту.

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо скасування авансових внесків з податку на прибуток)" (далі - законопроект) розроблено у зв'язку з необхідністю усунути несправедливе податкове навантаження на сумлінних платників податків, які постійно вимушені здійснювати надмірну виплату податку на прибуток на "перед", що в свою чергу призводить до невідповідності показників господарської діяльності з рівнем податкового навантаження, оскільки останній суттєво є завищеним, виходячи з чинного податкового законодавства України.

Обов'язок щодо сплати платниками податку на прибуток щомісячних авансових внесків з поданням лише річної податкової декларації з податку на прибуток виник з 01.01.2013 року, але станом на сьогоднішній день є очевидним факт збільшення податкового навантаження з цього податку навіть тих платників податків, які мають суттєві переплати по ньому, повернення яких платниками податків навряд відбудеться через хронічний дефіцит Державного бюджету України. Через існування інституту авансових внесків платники податків не можуть відчути поступове зниження ставки податку на прибуток (з 01.01.2014 року - 18 % з подальшим щорічним зменшенням на один відсотковий пункт - до 16 % з 01.01.2016 року), оскільки розрахунок щомісячних авансових внесків базується саме на показниках податкової звітності за результатами попереднього податкового року. При цьому, фінансово-господарські показники діяльності можуть бути суттєво гіршими в порівнянні з показниками діяльності за результатами попереднього року, але рівень податкового навантаження в даному випадку буде не нижче, ніж в минулому податковому році.

Запропонована модель сплати податку на прибуток є дуже обтяжливою для тих платників податків, які зазначають прибутки в податковій звітності та сплачують податок на прибуток до бюджету. При цьому, вказаний підхід, фактично, буде стимулювати їх перехід на збитковість з метою підтримання фінансово-господарської діяльності в середньостроковій перспективі.

Окрім того, необхідно відзначити, що передбачений в пункті 153.3 статті 153 Податкового кодексу України обов'язок емітента корпоративних прав при прийнятті рішення про сплату дивідендів акціонерам або іншим учасникам-власникам корпоративних сплачувати за рахунок власних обігових коштів до Державного бюджету України авансовий внесок з податку на прибуток також позбавлений якого-небудь економічного обґрунтування, оскільки дивіденди сплачуються за рахунок чистого прибутку, який отриманий вже після сплати вказаним емітентом корпоративних прав податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Тобто в даному випадку може мати місце подвійне оподаткування емітента корпоративних прав з податку на прибуток, що призводить до того, що виплата дивідендів на території України є економічно недоцільною через суттєве податкове навантаження. Зменшення випадків виплат дивідендів в свою чергу призводить до порушень законних прав акціонерів та власників інших корпоративних прав на отримання частини чистого прибутку при його розподіленні через виплату дивідендів. Окрім того, необхідно зауважити, що вказаний обов'язок емітента корпоративних прав сплачувати авансові внески при виплаті дивідендів за власний рахунок взагалі не існує в жодній національній податковій системі будь-якої держави, що також свідчить про достатньо фіскальний характер податкової системи України.

2. Цілі і завдання прийняття акта.

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є необхідність скасувати авансові внески з податку на прибуток, передбачені пунктом 57.1 статті 57 та пунктом 153.3 статті 153 Податкового кодексу України через відсутність їх економічного обґрунтування та виключно фіскальний характер, спрямований на штучне підвищення податкового навантаження на платників податків на прибуток. Змінами вказаного законопроекту пропонується поновити квартальний звітний податковий період для вказаної категорії платників податків, який не є занадто обтяжливим з точки зору адміністрування.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акту.

Законопроектом передбачається внести ряд змін до Податкового кодексу України, а саме виключення положень, які передбачають авансові внески з податку на прибуток, передбачені пунктом 57.1 статті 57 та пунктом 153.3 статті 153 Податкового кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються виключно Податковим кодексом України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття законопроекту дозволить встановити економічно обґрунтований механізм оподаткування прибутку платників податку на прибуток.

 

Народний депутат України

О. В. Долженков

Опрос