Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно установления срока выдачи исполнительных документов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.07.2014 № 4373а
Дата рассмотрения: 24.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення строку видачі виконавчих документів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до частини п'ятої статті 124 і частини третьої статті 129 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.

У своїй прецедентній практиці Європейський суд з прав людини нагадує, що право на судовий розгляд було б примарним, якщо б внутрішня судова система Договірної Держави дозволила б, щоб остаточне та обов'язкове судове рішення залишалось невиконаним відносно однієї із сторін, і що виконання рішення або постанови будь-якого органу судової влади повинно розглядатися як невід'ємна частина "процесу" в розумінні статті 6 Конвенції ("Іммобільяре Саффі" проти Італії", 22774/93, 28.07.99, § 63; рішення Горнсбі проти Греції від 19.03.97, § 40).

Закон України "Про виконавче провадження" визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до статті 17 Закон України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів.

За кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається виконавчий лист, або судовий наказ.

Слід зазначити, що чинні процесуальні закони України не закріплюють строку, протягом якого суд має видати виконавчий документ після отримання відповідної заяви від зацікавленої особи. Тобто, процесуальне законодавство залишає за судом право вирішувати коли саме видати зацікавленій особі виконавчий документ. Також слід враховувати, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання є обмеженим і його перебіг починається з моменту набрання рішенням суду законної сили та не пов'язаний з моментом отримання особою виконавчого листа. Отже, процесуальне законодавство містить ризики обмеження особи у праві на звернення рішення суду до примусового виконання, у випадку зволікання судом у видачі виконавчого документу.

Враховуючи вищезазначене, доцільно закріпити в відповідних процесуальних законах граничний строк, протягом якого суд має видати виконавчий документ після надходження заяви від зацікавленої особи.

Це створить умови для подальшого розвитку та вдосконалення механізму примусового виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Основним завданням прийняття даного закону є оздоровлення процесуального законодавства України шляхом заповнення прогалини в праві та створення умов для прискорення звернення до примусового виконання рішення суду, що набрало законної сили.

3. Загальна характеристика та основні положення Законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України шляхом включення до них відповідних положень, які закріплюють строк видачі судами виконавчих документів після надходження заяви від зацікавленої особи.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс адміністративного судочинства України, Цивільний процесуальний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України та Закон України "Про виконавче провадження".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків

Прийняття Закону України заповнить визначені прогалини в процесуальному праві та створить умови для прискорення процесу звернення до примусового виконання рішення суду, що набрало законної сили.

 

Народний депутат України 

П. О. Різаненко

Опрос