Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особенностях организации и порядка проведения внеочередных выборов народных депутатов Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.07.2014 № 4353а
Дата рассмотрения: 23.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про особливості організації і порядку проведення позачергових виборів народних депутатів України на тимчасово окупованій території України

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Конституцією України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 5 Конституції України проголошує, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Однією із форм безпосередньої демократії є вибори (стаття 69 Основного Закону держави), в процесі яких громадяни України реалізують закріплене статтею 38 Конституції України право обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Гарантією реалізації цього права є проведення чесних та прозорих виборів, які забезпечують вільне волевиявлення громадян України.

Статтею 24 Основного Закону встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92 Конституції України).

Так, організація підготовки та проведення виборів народних депутатів України регламентується Законом України "Про вибори народних депутатів України".

У зв'язку з тим, що внаслідок агресії Російської Федерації на територію України було введено російські війська та окуповано територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, громадяни України, які проживають на цій території, не можуть реалізувати конституційне право обирати своїх представників до Українського Парламенту у порядку та у спосіб, які визначені зазначеним Законом.

Водночас тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Оскільки держава повинна сприяти у реалізації виборчих прав громадян у такий спосіб, щоб забезпечити їх непорушність, рівність та реалізацію, пропонується прийняти окремий Закон, який забезпечить можливість реалізації активного виборчого права на позачергових виборах народних депутатів України в 2014 році виборцями, які проживають на тимчасово окупованій території України.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою проекту Закону є законодавче забезпечення реалізації громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території України, гарантованих їм Конституцією України виборчих прав на позачергових виборах народних депутатів України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується визначити особливості застосування Закону України "Про вибори народних депутатів України" та інших законів для організації і порядку проведення позачергових виборів народних депутатів України на тимчасово окупованій території України.

Зокрема, передбачається, що для організації голосування та підрахунку голосів виборців, які проживають на тимчасово окупованій території України, буде створено 50 особливих виборчих дільниць. Громадяни України, виборча адреса яких віднесена до тимчасово окупованої території, зможуть реалізувати своє право голосу на одній з таких особливих дільниць на власний вибір протягом 10 днів до дня позачергових виборів включно. Дільничні виборчі комісії, утворені на таких особливих виборчих дільницях, будуть забезпечувати організацію голосування виборців та встановлення підсумків голосування на відповідній дільниці по кожному з одномандатних округів, що утворені на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Повноваження окружної виборчої комісії для цих округів буде виконувати Центральна виборча комісія. Одноразовість голосування виборців буде забезпечуватись шляхом використання на всіх особливих виборчих дільницях єдиного електронного переліку виборців, до якого вноситиметься інформація про одержання виборцем бюлетенів.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про вибори народних депутатів України", "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребуватиме.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття законопроекту забезпечить на законодавчому рівні належну організацію та проведення виборів народних депутатів України з метою гарантування громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, реалізації закріпленого статтею 38 Конституції України права обирати та бути обраними та формування у визначеному Конституцією України складі легітимного законодавчого органу держави.

 

Народні депутати України

Д. Жванія
Р. Стаднійчук

Опрос