Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения своевременной выплаты заработной платы

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.07.2014 № 4349а
Дата рассмотрения: 23.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Питання соціального захисту громадян України, недопущення порушень їх конституційних прав на працю, отримання винагороди за таку працю потребує особливої уваги з боку держави.

Статтею 43 Конституції України проголошено право громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом, та обов'язок держави створювати умови для повного здійснення громадянами права на працю.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Протягом лютого - червня 2014 року обсяг зарплатних боргів коливався в межах одного мільярда гривень та за оперативними даними Мінсоцполітики станом на 01.07.2014 складав 1047,6 млн. грн. Кількість працівників економічно активних підприємств, щодо яких порушено конституційне право на своєчасне отримання винагороди за працю, з початку поточного року зросла майже вдвічі.

Захист трудових доходів працівників значно дискриміновано порівняно із захищеністю бізнесу та кредитних установ у разі порушення термінів за грошовими зобов'язаннями. При цьому найбільш незахищеними залишаються працівники збанкрутілих і ліквідованих підприємств у разі недостатності ліквідаційного майна.

Основними причинами виникнення заборгованості є неповне використання повноважень органами виконавчої влади щодо забезпечення погашення заборгованості із заробітної плати; службова недбалість окремих керівників підприємств; затягування процедури банкрутства та ліквідації тощо.

2. Мета законопроекту і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є забезпечення конституційних прав працівників на своєчасне та в повному обсязі отримання заробітної плати шляхом посилення відповідальності роботодавця за порушення строків виплати заробітної плати, а також шляхом забезпечення позачерговості вимог щодо виплати заборгованості із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками підприємств-банкрутів.

Законопроектом передбачається:

- посилення відповідальності посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності за порушення трудового законодавства шляхом:

- зобов'язання роботодавця сплатити працівнику відшкодування у розмірі 0,5 відсотка від не отриманої суми за кожний день затримки;

- позбавлення в судовому порядку посадової особи права займати певні посади протягом трьох років у разі повторного порушення встановлених термінів виплати заробітної плати або виплати її не в повному обсязі;

- посилення вимог до арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);

- розширення підстав для видання судових наказів, зокрема у разі якщо заявлено вимогу не лише про стягнення заборгованої заробітної плати, але й також про нараховану на день виплати суми відшкодування частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків їх виплати;

- звільнення від кримінальної відповідальності посадової особи у разі здійснення цієї особою виплати як заборгованої заробітної плати, так і відповідного відшкодування;

- заборона перерахування коштів для сплати сум єдиного соціального внеску без одночасного представлення платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати;

- включення до грошових зобов'язань боржника, крім інших виплат, заробітної плати;

- зобов'язання керівника підприємства-боржника письмово повідомити виборний орган первинної профспілкової організації (за її наявності) про загрозу банкрутства боржника;

- розширення повноважень ліквідатора та членів ліквідаційної комісії відносно виплати заборгованої заробітної плати.

3. Правові аспекти

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу є:

Кодекс законів про працю України; Цивільний процесуальний кодекс України; Кримінальний кодекс України; Закон України "Про оплату праці"; Закон України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати"; Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Проект Закону України відповідає Конституції України та не потребує внесення змін до актів такої самої юридичної сили.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Ініціатори законопроекту - члени фракції Комуністичної партії України вважають, що вжиття на законодавчому рівні заходів щодо введення економічної відповідальності роботодавців за невиплату зарплати шляхом зобов'язання роботодавця сплачувати працівнику компенсацію за кожен день її затримки дозволить ліквідувати це ганебне явище. При цьому запропонований механізм зробить економічно невигідним для недобросовісного роботодавця несвоєчасність виплати винагороди за працю та посилить відповідальність роботодавців в умовах кризових явищ в економіці України.

 

Народні депутати України

П. М. Симоненко

П. С. Цибенко

С. П. Кілінкаров

Опрос