Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно призыва на военную службу во время мобилизации и прохождения сборов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4345а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін деяких законів України (щодо призову на військову службу під час мобілізації та проходження зборів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Антитерористична операція на Сході України вже триває кілька місяців. Тисячі військовозобов'язаних громадян України були мобілізовані до Збройних сил України, Національної гвардії, інших військових формувань України відповідно до оголошених указів Президента України про часткову мобілізацію від 17 березня та 6 травня 2014 року. При цьому спостерігаються багаторазові випадки, коли мобілізовані військовозобов'язані громадяни, які є єдиними годувальниками у сім'ї. Таким чином, їхні сім'ї фактично залишилися без засобів до існування, оскільки грошове забезпечення мобілізованих має низький розмір, а державна підтримка таким сім'ям практично відсутня.

Загибель чи поранення таких громадян під час воєнних дій призводить до того, що їх сім'ї втрачають свого єдиного годувальника.

В таких умовах пропонується встановити, що військовозобов'язані чоловіки або жінки, які є єдиними годувальниками у сім'ї, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а також звільняються від проходження зборів, передбачених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

2. Цілі і завдання законопроекту

Головним завданням законопроекту є законодавчо забезпечити, щоб військовозобов'язані чоловіки або жінки, які є єдиними годувальниками у сім'ї, не підлягали призову на військову службу під час мобілізації, а також звільнялися від проходження зборів, передбачених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Іншим завданням законопроекту є законодавчо встановити, що військовозобов'язані чоловіки, на утриманні яких перебувають діти віком до трьох років або троє і більше дітей віком до 16 років, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації лише у разі їх згоди тільки за місцем проживання, тобто аналогічно до норми, передбаченої у статті 30 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", стосовно звільнення від проходження зборів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Пропонується визначити на законодавчому рівні, що військовозобов'язані чоловіки або жінки, які є єдиними годувальниками у сім'ї, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а також звільняються від проходження зборів, передбачених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Крім того, пропонується встановити, що військовозобов'язані чоловіки, на утриманні яких перебувають діти віком до трьох років або троє і більше дітей віком до 16 років, і військовозобов'язані жінки, на утриманні яких перебуває хоча б одна дитина віком до 16 років, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації лише в разі їх згоди і тільки за місцем проживання. Чинне законодавство передбачає таку норму лише для чоловіків, на утриманні яких перебуває п'ять і більше дітей віком до 16 років.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект стосується сфери військової служби та мобілізації. Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання, є Конституція України, закони України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про оборону України".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час практичного застосування після його прийняття та набрання чинності не впливатиме на видаткову частину державного або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного законопроекту надасть змогу вижити сім'ям військовозобов'язаних, які є єдиними годувальниками у сім'ї, а також сприятиме зниженню соціальної напруги у суспільстві.

Крім того, держава не нестиме у майбутньому видатків на утримання відповідних сімей у разі загибелі чи важкого поранення їх єдиного годувальника.

 

Народний депутат України 

Ю. Р. Мірошниченко

Опрос