Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" и некоторые другие законы Украины относительно упорядочения выплат жертвам политических репрессий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4342а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" та деяких інших законів України щодо впорядкування виплат жертвам політичних репресій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Закон України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (далі - Закон) був прийнятий за часів УРСР - 17 квітня 1991 року. Деякі правові норми цього Закону не лише застаріли і не відповідають нинішнім суспільним відносинам, а й прямо суперечать законам та Конституції України.

Найбільше зауважень викликає стаття 5 Закону, відповідно до якої реабілітованим особам виплачується грошова компенсація лише за 75 місяців (6 років 3 місяці) незаконного позбавлення волі, що прямо суперечить положенням Конституції України, в яких йдеться про повне, а не часткове відшкодування шкоди. Зокрема в ст. 56 Основного закону встановлено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Крім того, згідно зі ст. 5 Закону, строк звернення за компенсацією обмежено з незрозумілих причин трьома роками - "з моменту набрання чинності цим Законом або з дня одержання особою довідки про реабілітацію".

Кабінет Міністрів України постановою від 18 квітня 1996 року N 429 "Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами" обмежив грошову компенсацію за один місяць незаконного ув'язнення розміром 50 відсотків мінімальної заробітної плати. Станом на 1 березня 1996 року мінімальна заробітна плата становила 15 грн, відповідно грошова компенсація за один місяць незаконного ув'язнення становить 7 гривень 50 коп. Цей розмір компенсації виплачується і до нинішнього дня. Максимальний розмір компенсації за 75 місяців незаконного ув'язнення становить зараз 562,5 грн (75 х 7,5 = 562,5).

Відповідно до п. "г" ст. 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 47 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", громадянам, які необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані відповідно до ст. 1 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", призначені пенсії підвищуються на 50 процентів мінімальної пенсії за віком, а членам їх сімей, яких було примусово переселено та які реабілітовані відповідно до ст. 3 цього Закону,- на 25 % мінімальної пенсії за віком.

Кабінет Міністрів України постановою від 16 липня 2008 року N 654 обмежив таку надбавку, встановивши сталу суму у розмірі 54,4 грн для реабілітованих осіб та 43,52 грн на місяць для "спецпоселенців", не врахувавши при цьому прохання політв'язнів встановити надбавку до пенсій на прикладі надбавок учасникам бойових дій, учасникам війни, дітям війни, донорам - залежно від прожиткового мінімуму.

До прикладу - розміри надбавок іншим категоріям українських громадян, які виплачуються до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії:

учасникам бойових дій - 237,25 грн на місяць;

учасникам війни - 142,35 грн на місяць;

дітям війни- 66,43 грн на місяць;

донорам - 117,6 грн на місяць;

дружинам (чоловікам) померлих ветеранів війни - 113,88 грн на місяць;

дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни та жертв нацистських переслідувань - 398,58 грн на місяць.

Реабілітовані особи зверталися до суду стосовно недоплати до пенсій, в наслідок чого суди зобов'язали органи Пенсійного фонду України виплачувати політв'язням підвищення у розмірі 474,5 грн (50 процентів мінімальної пенсії за віком), а "спецпоселенцям" - 237,25 грн (25 процентів мінімальної пенсії за віком). У зв'язку з тим, що органи Пенсійного фонду України не виконують ці судові рішення, колишні політв'язні мають намір звертатися до Європейського суду з прав людини.

Зважаючи на складну економічну ситуацію в державі, у законопроекті запропоновано встановлювати підвищення до пенсій політв'язням у тих же розмірах, що й учасникам бойових дій - 237,25 грн на місяць (25 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних), а реабілітованим громадянам, яких було вивезено на так зване спецпоселення - 142,35 грн на місяць (15 % прожиткового мінімуму для непрацездатних), як учасникам війни.

По суті, запропонований законопроект призводить формально до зменшення розміру надбавок до пенсій реабілітованих осіб, політв'язням з 474,5 грн до 237,25 грн, а "спецпоселенцям" з 237,25 грн до 142,35 грн, але фактично сприятиме забезпеченню прав громадян, оскільки будуть усунені суперечності чинного законодавства, які були підставами для звернення до суду.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою скасування неконституційного обмеження прав реабілітованих українських громадян щодо виплати їм часткової грошової компенсації за незаконне ув'язнення. Крім того, завданням законопроекту є законодавчо встановити уніфіковані підходи при призначенні та виплаті підвищень до пенсій жертвам політичних репресій.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

- Встановити для осіб, які реабілітовані відповідно до статті 1 Закону, за кожний місяць позбавлення волі або примусового поміщення у лікувальні заклади, грошову компенсацію у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що встановлена законами України на день виплати цієї компенсації.

- Усунути законодавче обмеження щодо обмеження строку подання заяви про компенсацію.

- Встановити надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії:

- особам, які реабілітовані відповідно до статті 1 Закону - у розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- особам, які реабілітовані відповідно до статті 3 Закону - у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- Дружинам (чоловікам), які не одружилися вдруге, померлих осіб, які були реабілітовані відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону - у розмірі 12 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

4. Стан нормативно-правової бази

У цій сфері законодавчого регулювання діють Конституція України, Закон України від 17 квітня 1991 року "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", Закон України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення", Закон України від 9 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанова Верховної Ради України від 24 грудня 1993 року "Про тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", постанова Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1993 року N 112 "Про внесення змін і доповнень до Положення про порядок виплати компенсацій, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам та до Положення про комісії Рад народних депутатів з питань поновлення прав реабілітованих", постанова Кабінету Міністрів України від 18 квітня 1996 року N 429 "Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Запропонований законопроект призводить до зменшення видатків з державного бюджету, адже знижує розмір надбавок до пенсій реабілітованих осіб, політв'язням з 474,5 грн до 237,25 грн, а "спецпоселенцям" з 237,25 грн до 142,35 грн.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Ухвалення зазначеного законопроекту призведе до скасування неконтитуційних норм чинного законодавства України та сприятиме встановленню хоча б часткової соціальної справедливості, з огляду на складну економічну ситуацію в державі.

 

Народні депутати України

Опрос