Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно упрощения порядка создания фермерского хозяйства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4340а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку створення фермерського господарства"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статтею 118 Земельного кодексу України визначено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації чи місцевої ради із заявою, до якої додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, отриманої в аграрному навчальному закладі.

Необхідність підтвердження досвіду роботи або наявності освіти для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки призводить лише до створення штучного бар'єру на шляху до ефективного здійснення фермерської діяльності особою, яка виявляє бажання займатися цим.

Чинна редакція статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статті 118 Земельного кодексу України в цій частині містить приховану корупціогенну норму та створює умови для здійснення районними або міськими державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування корупційних правопорушень.

При цьому, встановлення необхідності підтвердження досвіду роботи або наявності освіти для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки не є доцільним.

Посилання на те, що встановлення таких вимог до особи, яка виявляє бажання займатися фермерською діяльністю, певною мірою "оберігає" земельні ділянки від недосвідчених землекористувачів не є обґрунтованим, оскільки в Україні існує ряд компетентних органів, до повноважень яких входить нагляд за цільовим використанням земельних ділянок, дотриманням відповідних норм та стандартів, при цьому не тільки земель, які надані в користування чи у власність фермерським господарствам.

Вказані норми статті Закону України "Про фермерське господарство" та Земельного кодексу України звужують права громадян, закріплені статтям 21, 22, 42, 43 Конституції України.

Внесення змін до Закону України "Про фермерське господарство" та Земельного кодексу України в частині вилучення необхідності підтвердження досвіду роботи або наявності освіти для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності з метою ведення фермерського господарства, забезпечить вільну реалізацію прав громадян, передбачених зазначеними вище статтями основного Закону України. Це поліпшить існуючі умови для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції і розвитку фермерських господарств.

2. Мета і завдання прийняття проекту Закону

Метою цього законопроекту є спрощення процедури створення фермерського господарства.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом передбачається виключення з Земельного кодексу України та Закону України "Про фермерське господарство" положення про необхідність підтвердження досвіду роботи або наявності освіти для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності з метою ведення фермерського господарства

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про фермерське господарство".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України у 2014 році", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону та реалізація його положень дозволить спростити порядок створення фермерського господарства, забезпечить позитивні зрушення у динаміці розвитку фермерського господарства України, запобігши проявам корупції в органах місцевого самоврядування чи місцевих державних адміністраціях.

 

Народний депутат України 

А. В. Лабунська

Опрос