Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно заключения соглашений о социальном партнерстве между органами местного самоуправления и землепользователями

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4339а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо укладення угод про соціальне партнерство між органами місцевого самоврядування та землекористувачами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогодні в Україні постає гостра проблема відновлення села, його інфраструктури та в загальному підтримання соціально-побутових умов проживання у сільській місцевості на належному рівні.

Місцеві бюджети відчувають постійний брак коштів. Основними причинами недостатності надходжень коштів до місцевих бюджетів є: низький рівень інвестування в інфраструктуру сіл, селищ та міст орендарями земель, недостатній обсяг державних програм щодо підтримки села. Ці фактори породжують соціально-демографічну кризу, в якій соціальна структура сіл занепадає. І це при тому, що аграрний комплекс має провідне значення для розвитку економіки України.

Експлуатація земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ та міст здійснюється в основному великими землекористувачами, які отримують прибутки від обробітку землі.

При цьому землі виснажуються, землекористувачами супутно використовуються та зношується інфраструктура сіл, селищ та міст, особливо дороги.

Добросовісні землекористувачі за це вносять свій вклад у відновлення сіл, селищ та міст, надаючи в рамках угод про соціальне партнерство кошти на відбудову сільських шкіл, лікарень, відновлення доріг тощо.

Отже, ефективним інструментом відродження села, маленьких міст уже сьогодні можуть виступати угоди про соціальне партнерство.

Разом з цим, різні фактори, чи то недобросовісність землекористувачів, чи відсутність чіткого законодавчого регулювання інституту угод про соціальне партнерство ставить у несправедливе становище як частину землекористувачів, які добросовісно допомагають місцевим бюджетам, так і місцеві бюджети, які недотримують значні суми коштів, які можуть бути спрямовані на соціальний розвиток територіальних громад.

Тому, угоди про соціальне партнерство повинні стати інструментом відродження інфраструктури на місцях, що може бути досягнуто шляхом встановлення обов'язкового укладення угод про соціальне партнерство між органами місцевого самоврядування та землекористувачами.

Кошти, отримані за угодами про соціальне партнерство, можуть бути спрямовані органами місцевого самоврядування на газифікацію населених пунктів; реконструкцію автомобільних шляхів; будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт шкіл, дитячих садків, лікарень, амбулаторій, фельдшерсько-акушерських пунктів та інших закладів соціально-культурної сфери; а також реалізацію на території відповідної сільської (селищної) ради природоохоронних заходів.

2. Мета і завдання прийняття проекту Закону

Метою цього законопроекту є встановлення обов'язкового укладення угод про соціальне партнерство між органами місцевого самоврядування та землекористувачами, встановлення гарантій їх виконання.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом вносяться зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", якими встановлюється обов'язкове укладення угоди про соціальне партнерство між органом місцевого самоврядування та землекористувачем до укладення відповідного договору оренди землі.

Визначається мінімальний розмір плати за угодою про соціальне партнерство, який складає 5 відсотків на рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду. Передбачено, що вказана плата використовується на розвиток соціальної інфраструктури.

Встановлено гарантії виконання орендарем умов угоди про соціальне партнерство.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про оренду землі".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України у 2014 році", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

На противагу цьому, прийняття проекту Закону та його реалізація забезпечить значні надходження в бюджети місцевого самоврядування.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону та реалізація його положень дозволить отримати значні надходження в бюджети місцевого самоврядування, що особливо позитивно вплине на відродження інфраструктури та загального стану сіл та селищ, на які припадає найбільший масив землекористувачів.

 

Народний депутат України 

А. В. Лабунська

Опрос