Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно исключения понятия "политическая реклама" и устранения противоречий между отдельными нормами Закона)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4336а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо виключення поняття "політична реклама" та усунення протиріч між окремими нормами Закону)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту обумовлено необхідністю уточнення термінологічної бази чинного Закону України "Про вибори народних депутатів України". Терміни "політична реклама" та "передвиборна агітація" є тотожними за змістом, але до передвиборної агітації у чинній редакції Закону висуваються чіткі вимоги, чого немає по відношенню до політичної реклами.

Згідно статті 45 Закону джерелом фінансування передвиборної агітації є кошти з виборчого фонду суб'єктів виборчого процесу. Згідно статті 69 Закону суб'єкт виборчого процесу зобов'язаний подавати один примірник кожного друкованого матеріалу передвиборної агітації до Центральної виборчої комісії та дотримуватись вимог, щодо обов'язкового розміщення відомостей про замовника передвиборної агітації, установу, що здійснила друк, тираж, інформацію про осіб відповідальних за друк.

У той час, як згідно пункту 2 статті 71 Закону передвиборна агітація у засобах масової інформації, у тому числі політична реклама, повинні здійснюватися у формах та з дотриманням вимог та обмежень, встановлених цією статтею та статтями 68, 70, 72 - 74 цього Закону.

Таким чином вимоги статей 45 та 69 Закону не розповсюджуються на політичну рекламу, а регламентують вимоги виключно до передвиборної агітації. Нерівність вимог до "політичної реклама" та "передвиборної агітації" робить політичну рекламу інструментом медійних маніпуляцій зі свідомість виборців, що суперечить вимогам статті 6 Закону, згідно якої громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі.

Відповідно виключення поняття "політична реклама" та використання терміна "передвиборна агітація" призведе до підвищення прозорості фінансування виборчого процесу, що підвищить його легітимність та унеможливить зловживання з боку окремих суб'єктів виборчого процесу.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо виключення поняття "політична реклама" та усунення протиріч між окремими нормами Закону)" спрямований на створення рівного доступу до усіх форм передвиборної агітації для всіх суб'єктів виборчого процесу.

Завданням законопроекту є удосконалення законодавчої бази та усунення протиріч, які негативно позначаються на прозорості виборчого процесу та рівності можливостей всіх суб'єктів виборчого процесу.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті передбачено чітке визначення вимог щодо здійснення передвиборної агітації. Усувається ряд неузгодженостей у формах і засобах передвиборної агітації.

Вилучається поняття "політична реклама", як тотожне за змістом з поняттям "передвиборна агітація", але не відповідає усім вимогам Закону, та вводиться єдине поняття "передвиборна агітація".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регулюються положеннями Закону України "Про вибори народних депутатів України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту дозволить удосконалити законодавчу базу, що надасть рівні можливості доступу до різних форм передвиборної агітації усім суб'єктів виборчого процесу, усуне інструменти для медійних маніпуляцій зі свідомістю виборців, підвищить прозорість проведення виборів в Україні.

 

Народний депутат України 

Ю. Я. Стець 

Опрос