Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об изменении системы регулирования экономики

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.07.2014 № 4334а
Дата рассмотрения: 22.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про зміну системи регулювання економіки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності є одним з напрямів державної політики, який спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлений Конституцією та Законами України.

Необхідність прийняття законопроекту зумовлена потребою кардинальної зміни дозвільної системи України та відміни регуляторних документів, які не несуть в собі функції захисту споживачів товарів та послуг, тільки збільшують собівартість виробництва в Україні. Значна кількість регуляторних документів, отримання яких вимагається законодавством від суб'єктів господарювання під час започаткування та здійснення господарської діяльності, значно ускладнюють умови ведення бізнесу, а їх вартість іноді є більшою частиною ціни кінцевого продукту. Усі процедури дерегуляції, які проводились до цього, здійснювались в рамках існуючої системи регуляції і не змінювали її. Саме тому процес дерегуляції призводив до збільшення дозвільних документів або ускладнення процедури їх отримання, а безпека споживачів залишалась останнім фактором регулювання.

Потрібно не покращувати існуючу корупційну систему надання адміністративних послуг та регулювання, а змінити її на систему забезпечення прав споживачів та стимулювання виробництва.

Основне завдання державної політики у сфері регулювання господарських відносин полягає у встановленні простих, чітких, зрозумілих, єдиних для всіх "правил гри", забезпечення їх загального дотримання, створення умов для вільного доступу до всіх сегментів ринку за єдиними правилами, гарантування всім суб'єктам підприємницької діяльності захисту їх законних прав та інтересів у відносинах з іншими суб'єктами та органами влади, можливостей самореалізації кожного громадянина та забезпечення належного рівня свого життя та життя своєї сім'ї.

2. Цілі й завдання законопроекту

Прийняття законопроекту має на меті заміну існуючої сьогодні корупційної регуляторної системи на систему забезпечення державою безпеки товарів і послуг, які виробляються та/або продаються в Україні.

Зміна регуляторної системи унеможливить прояви корупції, сприятиме створенню умов для розвитку підприємництва в Україні та одночасно захистить споживачів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом передбачено:

- скорочення кількості регуляторних документів;

- забезпечення державою безпеки споживачів та захисту права власності;

- усунення зайвого регулювання господарської діяльності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Основні вимоги в регуляторній сфері встановлені Законами України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про адміністративні послуги", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та іншими.

Зокрема, серед них: Закони України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про відходи", "Про ветеринарну медицину", "Про карантин рослин", "Про радіочастотний ресурс України", "Про охорону праці", "Про рекламу", Водний кодекс, Земельний кодекс та інші.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Реалізація даного законопроекту дозволить:

- забезпечити реальний захист споживачів в Україні;

- збільшити ефективність державного регулювання та зменшити бюджетні витрати на бюрократичний апарат;

- пришвидшити гармонізацію законодавства України до законодавства ЄС;

- усунути технічні бар'єри для здійснення підприємницької діяльності;

- зменшити собівартість виробництва товарів і послуг в Україні.

 

Народні депутати України

Опрос