Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 12 Закона Украины "О государственной помощи семьям с детьми" (относительно изменения размера и порядка начисления пособия при рождении ребенка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2014 № 4314
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (щодо зміни розміру та порядку нарахування допомоги при народженні дитини)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день перед Україною постала проблема демографічної кризи, коли смертність населення значно перевищує темпи народжуваності.

Основними причинами негативної динаміки народжуваності є погіршення економічного становища в країні та відсутність фінансової стабільності в молодих родинах, як головної умови, необхідної для прийняття рішення про народження дитини.

Окрім того, відсутність впевненості в завтрашньому дні стримує народжуваність в першу чергу саме в соціально-благополучних родинах, які відповідально ставляться до виконання батьківських обов'язків, а не народжують дітей заради отримання державної допомоги.

Одним із засобів стимулювання народжуваності в соціально благополучних родинах є забезпечення стабільного соціально захисту для молодих сімей на тривалий період.

Існуючий порядок призначення допомоги по народженню дитини, з урахуванням прожиткового мінімуму на момент народження дитини та розтягування виплат цієї фіксованої суми на період до 6 років не може забезпечити довгострокову підтримку молодих родин через те, що кожна наступна виплата допомоги буде знецінюватись через зростання цін, а купівельну спроможність молодих родин знижуватись.

Офіційно встановлений рівень прожиткового мінімуму вже зараз не відповідає реальному стану речей та не здатен забезпечити елементарних потреб дитини. За існуючої динаміки зростання цін, через кілька років щомісячні витрати на дитину можуть зрости щонайменше втричі, при цьому розмір виплат призначеної допомоги залишиться не змінним.

Отже, ефективність державної допомоги, яка при існуючому порядку виплачується у фіксованій сумі, призначеній на момент народження дитини та не враховує інфляційні процеси, щомісячно знижується через, тому не може виконуватиме функцію довготривалого соціального захисту молодих родин.

Для вирішення існуючої проблеми, необхідно змінити принцип призначення державної допомоги при народженні дитини, врахувавши об'єктивні економічні фактори сьогодення, такі як прискорення інфляційних процесів, яке супроводжується швидким зростанням цін на продукти харчування та товари першої необхідності.

2. Цілі та завдання прийняття Закону

Метою проекту акта є підвищення ефективності державної допомоги при народженні дитини, покращення матеріального становища молодих родин та захист призначеної допомоги від інфляційних ризиків за рахунок збільшення розмірів допомоги та удосконалення порядку їх призначення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується статтю 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викласти в новій редакції, якою передбачається збільшення загального розміру допомоги при народженні дитини та принципів нарахування допомоги, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму протягом всього періоду здійснення виплат державної допомоги по народженню дитини.

Так, допомогу при народженні дитини пропонується нараховувати в розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, та виплачувати виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого на момент здійснення виплат допомоги.

Допомога при народженні дитини надаватиметься у такому розмірі: на першу дитину - 34 розміри прожиткового мінімуму, на другу дитину - 63 розміри прожиткового мінімуму, на третю та кожну наступну дитину - 128 розмірів прожиткового мінімуму.

Виплата допомоги здійснюватиметься одноразово: при народженні першої дитини - у розмірі 10 прожиткових мінімумів, при народженні другої дитини - у розмірі 15 прожиткових мінімумів, при народженні третьої та наступної дитини - у розмірі 20 прожиткових мінімумів.

Решта допомоги виплачуватиметься: на першу дитину протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - протягом 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - протягом 72 місяців.

Виплата допомоги здійснюватиметься щомісячно в таких розмірах: на першу та другу дитину - в розмірі 100 % прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на момент здійснення виплати; на третю та наступну дитину в розмірі 150 % прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на момент здійснення виплати.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правові засади здійснення допомоги при народженні дитини регулюються Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Прийняття Закону, про проект якого йдеться, не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законодавчого акту потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

Джерелами фінансування пропонується визначити доходи держави за рахунок оптимізації видатків Державного бюджету України на забезпечення діяльності центральних органів влади та інших статей видатків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону України "Про внесення зміни до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (щодо зміни розміру та порядку нарахування допомоги при народженні дитини) забезпечить покращення фінансової стабільності та підвищить рівень життя сімей з дітьми на більш тривалий період, що сприятиме підвищенню рівня народжуваності в країні.

 

Народний депутат України О. В. Герега

Народний депутат України Г. Г. Зубко

Народний депутат України О. О. Зарубінський

Опрос