Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно особого режима досудового расследования в условиях военного, чрезвычайного положения и в районе проведения антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.07.2014 № 4311а
Дата рассмотрения: 21.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Протягом останніх місяців в України відбулася ескалація тероризму та сепаратизму, що загрожує національним інтересам держави та суспільства, а також територіальній цілісності держави. Особливо загострилася ситуація на Донбасі, де спостерігається істотне підвищення кількості злочинів, як загально кримінальної так і екстремістської спрямованості.

Так, у Луганській області скоєно вбивств та тяжких тілесних ушкоджень удвічі більш, ніж за аналогічний період минулого року (330), майже у тричі більш скоєно розбійних нападів (182). Значно зросла кількість незаконних заволодінь транспортними засобами, у тому числі з використанням вогнепальної зброї (357). Усього з використанням вогнепальної зброї було вчинено 3124 кримінальних правопорушень. Крім того, мають місце непоодинокі факти спроби незаконного витоку зброї, бойових припасів, вибухових речовин з території проведення АТО до інших областей країни.

Як приклад, вказаних фактів, можна навести зухвалий розстріл родини Бурихіних, у результати якого загинули батьки, а малолітня дитина була тяжко поранена, який мав місце на автошляху Харків - Ростов біля місця Свердловська 09.05.2014 року; розстріл автобуса "IVEKO", держномер ВВ 3484 АК з шахтарями по вул. Артема, м. Краснодона, який мав місце 20.06.2014 року, у результаті якого загинув Василенко А. А. та було поранено ще сім осіб; вбивство малолітньої дитини Александрова Єгора, 25.08.2013 р.н. у м. Антрацит, який загинув у результаті пострілу з підствольного гранатомету; неодноразові спроби бійців територіальної оборони вивезти автоматичну зброю, гранати та патрони - 22.06.2014 на блокпосту м. Сватова був зупинений автомобіль ЗАЗ-ВІДА держномер АА1572КК в якому було виявлено та вилучено вогнепальну зброю.

Така ситуація потребує більш жорстких та адекватних заходів насамперед з боку законодавчої влади.

У Луганській та Донецькій областях розслідування кримінальних правопорушень даних категорій значно ускладнилося через пряму військову протидію з боку екстремістів, а також розширення застосування непрямих (завуальованих) форм протидії розслідуванню. В окремих регіонах (місцевостях) через порушення (відсутність) транспортного сполучення (залізничного, автомобільного тощо), поштового ті інших видів зв'язку виконання поставлених перед правоохоронними органами завдань опинилося під загрозою. Через вказані чинники проведення низки передбачених КПК України процесуальних дій у встановлені строки стало проблематичним, що насамперед стосується такого важливого запобіжного заходу як затримання особи за підозрою у вчиненні злочину та отримання ухвали суду про обрання щодо цієї особи запобіжного заходу. Суди Луганської області відмовляються виносити відповідні ухвали. Так, Апеляційний суд Луганської області не користується можливістю, передбаченою ч. 3 ст. 318 КПК України в частині права проведення окремих процесуальних дій поза межами приміщення суду. А така можливість існує, тому що вказані засідання можливо проводити у спеціально обладнаних приміщеннях-залах судових засідань тих судів, які розташовані на території підконтрольній державної влади. Такою можливістю користуються Луганська обласна державна адміністрація, ГУМВСУ, УСБУ та прокуратура Луганської області.

На наш погляд, з метою проведення досудового розслідування в повному обсязі в інтересах держави, найбільш оптимальною зміною до КПК, було б внесення норми, про те що на час проведення антитерористичної операції, введення надзвичайного чи воєнного стану, на всій території держави, або в її частині, відповідно вводиться особливий режим досудового розслідування, згідно якого повноваження слідчих суддів, передбачені чинним КПК, тимчасово передаються відповідним прокурорам, які набувають додаткові процесуальні права. Зокрема, виключно у районі проведення антитерористичної операції, на місцевості, де введено надзвичайний чи воєнний стан прокурори у разі неможливості виконання цих повноважень слідчим суддею матимуть право розглядати клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 163 - 164 КПК), надавати дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи (статті 234 - 235 КПК), розглядати клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії (статті 247 - 248 КПК), а також задовольняти клопотання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб осіб, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, проти громадської безпеки, проти громадського порядку та моральності, проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, проти правосуддя, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку без рішення суду.

Окрім наведених вище причин, важливість таких змін зумовлюється практичною неможливістю своєчасного виконання формально-обов'язкових процесуальних дій у військово-польових умовах чи під час конфліктної взаємодії із ополченцями та іноземними диверсантами. У процесі активізації бойових дій не виключені випадки відсутності фізичної можливості доставити затриману особу до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу (ст. 211 КПК України), що може потягти звільнення від кримінальної відповідальності осіб, причетних до терористичної діяльності.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції" розроблено з метою підвищення рівня захисту мирних громадян, держави і суспільства від терористів, а також найбільш небезпечних злочинів на місцевості, на якій діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України новим розділом IX-I та новою статтею 615, відповідно до якої на місцевості (адміністративній території), на якій діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції, у разі неможливості виконання у встановлені Законом строки слідчим суддею повноважень, передбачених статтями 163 - 164, 234 - 235, 247 - 248 КПК України, а також повноважень щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб осіб, що підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-1, 258 - 258-5, 260 - 263-1, 294, 348 - 349, 377 - 379, 437 - 444 КК України, ці повноваження виконуватиме відповідний прокурор.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кримінальний кодекс України, закони України "Про боротьбу з тероризмом", "Про міліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність" та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції" призведе до підвищення рівня захисту мирних громадян, держави і суспільства від терористичної діяльності та найбільш небезпечних злочинів на місцевості, на якій діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції, а також більш ефективного та оптимального вирішення питань досудового розслідування у військово-польових умовах.

 

Народний депутат України 

Г. Москаль

Опрос