Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об оплате труда" относительно усиления государственного контроля за соблюдением законодательства об оплате труда

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2014 № 4311
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оплату праці" щодо посилення державного контролю за додержанням законодавства про оплату праці"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Право людину на працю, що проголошується статтею 43 Конституції України, складається з низки можливостей, які передбачають, зокрема, вільний вибір праці, належні, безпечні і здорові умови праці, законодавчо установлений мінімальний розмір праці та своєчасну виплату заробітної плати. Захист права людини на своєчасне отримання заробітної плати конкретизований у частині сьомій цієї статті у такій редакції: "Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом".

Натомість, протягом багатьох останніх років велика кількість роботодавців, не зважаючи на можливі негативні санкції внаслідок притягнення до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної або кримінальної відповідальності з причини порушення строків виплати заробітної плати, продовжують порушувати право найманих робітників на своєчасне отримання плати за працю. Майже мільярд гривень заборгованості із заробітної плати, що ганебно існує в Україні на протязі багатьох років є тому незаперечним доказом.

Така ситуація призводить не тільки до знищення стимулів до продуктивності виробництва та неможливості повного відновлення працездатності конкретної людини, а й до суттєвого погіршення всезагальних відносин у соціально-трудовій сфері.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту створить додатковий механізм реалізації державних гарантій на отримання робітниками вже існуючих боргів із заробітної плати та додасть до цих гарантій упереджувальний фактор у вигляді обов'язкового тимчасового обмеження роботодавців - порушників законодавства про оплату праці у праві виїзду за межі України. Окрім того, автором пропонується, розширити перелік осіб, які підлягають такому обмеженню, за рахунок включення до нього не тільки керівників юридичних осіб, які особисто допускають порушення правил виплати заробітної плати. Зазначене розширення має відбутися за рахунок вживання терміну "керівник юридичної особи" у значенні, наведеному статтею другою Закону України "Про банки і банківську діяльність", якою до вказаної категорії відносяться керівники підприємства, установи, члени виконавчого органу та ради (спостережної ради) юридичної особи.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правове регулювання у зазначеній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та інших нормативно-правових актів.

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оплату праці" щодо посилення державного контролю за додержанням законодавства про оплату праці" не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оплату праці" щодо посилення державного контролю за додержанням законодавства про оплату праці" не передбачає додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Запропоновані зміни спрямовані на ліквідацію існуючої заборгованості із заробітної плати та на створення додаткових запобіжників проти будь-яких порушень права людини на оплату праці.

 

Народний депутат України

В. Королюк

Опрос