Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" (относительно запросов народных депутатов Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2014 № 4308
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА 
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо запитів народних депутатів України)

1. Обґрунтування необхідності ухвалення акту

Серед передбачених законодавством організаційно-правових форм здійснення парламентського контролю за діяльністю органів державної влади, підприємств, установ і організацій в Україні провідне місце посідає право народного депутата України на звернення до них із депутатським запитом.

Абзац перший частини четвертої статті 15 Закону України "Про статус народного депутата України" передбачає, що запит народного депутата України скеровують відповідному органу або посадовій особі (крім Президента України) за умови ухвалення Верховною Радою України рішення однією п'ятою від її конституційного складу.

Водночас, 14 жовтня 2003 року Конституційний Суд України ухвалив рішення N 16-рп/2003 (справа про направлення запиту до Президента України), яким чітко визначив, що скерування запиту народного депутата України до органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до керівників підприємств, установ і організацій, розташованих на території України, незалежно від їхнього підпорядкування і форм власності, не потребує ухвалення рішення Верховною Радою України.

Частина друга статті 224 Регламенту Верховної Ради України також встановлює, що короткий зміст належним чином підготовленого і внесеного депутатського запиту оголошується головуючим на найближчому після дня внесення пленарному засіданні Верховної ради України, на якому відведений час для оголошення депутатських запитів.

Окрім того, з метою усунення неоднозначностей в розумінні та застосуванні законодавства, що регламентує інститут депутатського запиту, пропонується викласти ч. 3 статті 15 Закону в новій редакції.

2. Цілі та завдання прийняття акту

Внесений проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо запитів народних депутатів України) має на меті привести законодавство України у відповідність з рішеннями Конституційного Суду України та усталеної практики розгляду Верховною Радою України питань, пов'язаних із депутатськими запитами, визначити процедуру внесення депутатських запитів.  

3. Загальна характеристика та основні положення акту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо запитів народних депутатів України) пропонує викласти частину 3 статті 15 у новій редакції та виключити абзац перший частини четвертої статті 15 Закону.

Реалізація цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові відносини в сфері здійснення народними депутатами України парламентського контролю за діяльністю органів державної влади регламентуються Конституцією України, законами України "Про статус народного депутата України", "Про комітети Верховної Ради України ", "Про Регламент Верховної Ради України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Ухвалення проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевого бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення акту

Ухвалення цього Закону дозволить привести законодавство України у відповідність до рішення Конституційного Суду України від 14 жовтня 2003 року, визначити чітке розмежування правил внесення депутатських запитів і сприятиме напрацюванню ефективного законодавства.

 

Народний депутат України

Р. Кошулинський

Опрос