Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно уточнения учета и регистрации плательщиков налогов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.02.2014 № 4295
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення обліку та реєстрації платників податків

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень від 24 жовтня 2013 року N 657-VII підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Податкового кодексу України доповнено положенням, відповідно до якого у випадку, якщо особа має право постійного проживання на території іноземної країни, вона вважається такою, що не проживає в Україні. Крім того, пункт 70.1 статті 70 Кодексу доповнено положенням, відповідно до якого фізична особа, яка є резидентом іноземної країни, тобто не проживає в Україні, може бути взята на облік за місцем реєстрації свого перебування (проживання) на території України.

Зазначені зміни, які стосуються обліку та реєстрації платників податків, фактично зачіпають питання правового регулювання питань громадянства, свободи вибору місця проживання, статусу іноземців та осіб без громадянства. При цьому зазначені зміни внесено в спосіб, що не узгоджується з існуючим порядком законодавчого регулювання відповідних суспільних відносин.

Так, норми Податкового кодексу України регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Регулювання відносин, пов'язаних зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, визначення порядку реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання, а також встановлення випадків їх обмеження здійснюється відповідно до норм спеціальних законів України "Про громадянство України", "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Питання, яке було врегульовано зазначеними Законом, має спеціальний характер, а отже, мало б регулюватися спеціальним законом, який встановлює гарантії та порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання чи перебування, дає визначення місця проживання та місця перебування тощо. Водночас ці питання вже врегульовано нормами зазначених вище законів. Більше того, зміни, внесені нормами Закону України від 24 жовтня 2013 року N 657-VII, які стосуються обліку та реєстрації платників податків, не узгоджуються з положенням вказаних спеціальних законів.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Проект Закону спрямований на уточнення обліку та реєстрації платників податків, виключення положень Податкового кодексу України, які обумовили складність та однозначність правового регулювання суспільних відносин у сфері визначення постійного чи тимчасового проживання особи в України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується усунути неузгодженість положень Податкового кодексу України з законодавством України, яке визначає правовий зміст громадянства України, статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, регулює відносини, пов'язані з реєстрацією місця проживання особи.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері регулювання

Конституція України, Податковий кодекс України, Закони України "Про громадянство України", "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків

Із прийняттям Закону буде усунута неузгодженість положень Податкового кодексу України з законодавством України, яке визначає правовий зміст громадянства України, статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, регулює відносини, пов'язані з реєстрацією місця проживання особи.

 

Народний депутат України

В. В. Карпунцов

Опрос