Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 39 Налогового кодекса Украины (относительно уточнения перечня контролируемых операций)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2014 № 4292а
Дата рассмотрения: 16.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 39 Податкового кодексу України (щодо уточнення переліку контрольованих операцій)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 39 Податкового кодексу України (щодо уточнення переліку контрольованих операцій)" (далі - законопроект) є необхідним для забезпечення застосування правил трансфертного ціноутворення лише у випадках, які містять потенційний ризик втрат Державним бюджетом України від недобросовісного маніпулювання суб'єктами господарювання цінами, що не відповідають ринковим.

Податковим кодексом України (далі - ПК України) абзацом п'ятим підпункту 39.2.1.1 пункту 39.2.1 статті 39 встановлено, що контролю підлягають господарські операції по придбанню (продажу) товарів (робіт, послуг), які здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами, які сплачують податок на прибуток та/або податок на додану вартість за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена у відповідності до даного Кодексу, за станом на початок податкового (звітного) року.

На даний час, як випливає зі статті 194 ПК України, основною ставкою податку на додану вартість (надалі - ПДВ) є ставка, яка зазначена у підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 ПК України і яка становить 20 %. Ставки ПДВ, які визначені у підпунктах "б" і "в" пункту 193.1 статті 193 ПК України і які становлять 0 % і 7 % відповідно, не є основними.

Більшу частину обсягу операцій, які оподатковуються ПДВ за ставкою 0 %, становлять операції з вивезення товарів за межі митної території України (експорт). Як наслідок, всі господарські операції платників податків з пов'язаними особами, які здійснюють експорт, загальний обсяг яких перевищує 50 млн. грн., є контрольованими у сенсі статті 39.

Законопроектом запропоновано виключити зазначене положення, адже контроль таких операцій не має економічного сенсу. Адже якщо ціна поставки товарів, що здійснюється від платника податків пов'язаній особі-експортеру, нижча від ринкової, це призводить до заниження податкових зобов'язань постачальника зі сплати ПДВ, і дзеркально сума ПДВ, що підлягає включенню до податкового кредиту експортера і відшкодуванню з Державного бюджету України на його користь, буде нижчою. В результаті Державний бюджет України, недоотримавши ПДВ від постачальника, відшкодує експортеру лише ПДВ, фактично сплачений постачальником.

Таким чином, у вищеописаному виді господарських операцій відсутній ризик заподіяння втрат Державному бюджету України, а значить, відсутня підстава для втручання держави у здійснення такого виду господарських операцій шляхом контролю трансфертного ціноутворення. Як передбачено ст. 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 р. N 1160-IV, одним із ключових принципів державної регуляторної політики є принцип доцільності - обґрунтованості необхідності державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми. Отже, з метою забезпечення реальної свободи підприємницької діяльності, що є однією із засад господарювання, закріплених у ст. 6 Господарського кодексу України, і її обмеження лише за наявності обґрунтованих підстав для втручання держави, пропонуємо виключити з переліку операцій, контрольованих згідно зі ст. 39 ПК України, господарські операції між пов'язаними особами, які здійснюють операції вивезення товарів за межі митної території України.

2. Цілі й завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону спрямований на зменшення необґрунтованого контролю держави над господарськими операціями платників податків, здійснення яких не містить ризику заподіяння втрат Державному бюджету України.

Завданням даного проекту Закону є приведення правового регулювання застосування трансфертного ціноутворення у податкових правовідносинах у відповідність до засад державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності та загальних засад господарювання.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести до Податкового кодексу України наступні зміни:

- виключити з переліку господарських операцій, які здійснюються платниками податків з пов'язаними особами, що сплачують ПДВ за іншою, ніж основна, ставкою, і які контролюються згідно зі ст. 39 ПК України, операції з вивезення товарів за межі митної території України (експортні операції).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регламентуються виключно Податковим кодексом України. Прийняття поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не вимагає додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття вказаного законопроекту дозволить:

- зменшити витрати (часові, кадрові, фінансові) платників податків на підготовку податкової звітності, а саме - звіту про контрольовані операції;

- зменшити витрати (часові, кадрові, фінансові) контролюючих органів на прийняття, обробку та перевірку податкових звітів про контрольовані операції за рахунок зменшення їх обсягу;

- підвищити ефективність контролю за рахунок концентрації часу, зусиль і уваги контролюючих органів за тими операціями, платників податків, економічна сутність яких дійсно містить значні ризики втрат Державного бюджету України через маніпулювання цінами, рівень яких не відповідає ринковому.

 

Народний депутат України 

Р. Г. Бадаєв

Опрос