Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев наземных транспортных средств (относительно усиления гарантий выплат пострадавшим)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2014 № 4289а
Дата рассмотрения: 15.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (щодо посилення гарантій виплат потерпілим)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі - МТСБУ) є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Одним із основних завдань МТСБУ є здійснення за рахунок централізованих страхових резервних фондів регламентних виплат, у тому числі відшкодування шкоди за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеними страховиками, які у встановленому законодавством порядку визнані банкрутами чи ліквідовані. Такі виплати мають здійснюватися лише у разі недостатності коштів та майна неплатоспроможних страховиків.

У той же час для проведення зазначених регламентних виплат МТСБУ має враховувати вимоги законодавства про банкрутство. З огляду на положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" регламентна виплати за зобов'язаннями страховика, який визначний банкрутом, може бути проведена не раніше завершення провадження у справі про банкрутство.

Розгляд справи про банкрутство страховика триває роками. Отримання страхового відшкодування за рахунок ліквідаційної маси страховика-банкрута є сумнівним, а за рахунок коштів відповідного фонду МТСБУ надто тривалим. Метою Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" є забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників. Таке відшкодування має здійснюватися своєчасно.

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту

Запропонований законопроект має на меті посилити гарантії своєчасно отримання потерпілими страхового відшкодування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується шляхом внесення відповідних змін та доповнень до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" спростити механізм отримання потерпілими у дорожньо-транспортних пригодах відшкодування шкоди.

Законопроектом передбачається:

- визначити додаткові підстави для здійснення МТСБУ регламентних виплат за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. МТСБУ зобов'язується за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовувати шкоду у випадках, якщо страховик зі спливом строку, визначеного Законом для прийняття рішення щодо здійснення страхового відшкодування, не приймав відповідного рішення або прийняв рішення про здійснення страхового відшкодування за внутрішнім договором страхування, але не виплатив його, та Уповноваженим органом застосовані заходи впливу у вигляді анулювання (відкликання) ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або у разі порушення провадження у справі про банкрутство такого страховика або якщо такий страховик ліквідований - для виконання його зобов'язань за внутрішніми договорами страхування. Така норма дозволить потерпілому отримувати страхове відшкодування вчасно у випадку зволікання страховика або його неплатоспроможності, не чекаючи роками завершення процедури банкрутства;

- уточнити перелік осіб, які мають право на отримання страхового відшкодування, та документів, що посвідчують таке право. Такі зміни спрямовані на запобігання зловживань з переуступленням прав вимоги до фондів МТСБУ;

- виправити технічну неузгодженість щодо посилання у підпункті "ґ" пункту 38.1.1 пункту 38.1 статті 38;

- привести у відповідність назви положень про централізовані страхові резервні фонди у тексті Закону;

- гармонізувати положення законів України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме: встановити обов'язок розпорядника майна та ліквідатора страховика-боржника надавати до МТСБУ копії документів, що необхідні для проведення регламентних виплат за страховика, стосовно якого відкрите провадження у справі про банкрутство, та визначити статус МТСБУ як учасника у справі про банкрутство страховика, який здійснював обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

- передбачити право МТСБУ вносити подання щодо необхідності відсторонення керівництва страховика - члена МТСБУ від управління та призначення тимчасової адміністрації страховика у випадках, коли МТСБУ вимушено робити регламенті виплати за такого страховика.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Цивільний кодекс України та Закони України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про страхування", "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту забезпечить належні умови для своєчасного отримання потерпілими у дорожньо-транспортних пригодах відшкодування шкоди за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а відповідно підвищить рівень захисту прав потерпілих та довіру до згаданого виду обов'язкового страхування.

 

Народні депутати України

Пінчук А. П.

Меріков В. І.

Єдін О. Й.

Мартиняк С. В.

Кайда О. П.

Опрос