Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно получения права собственности на земельные участки, выделенные в натуре (на местности) владельцам земельных долей (паев)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2014 № 4288а
Дата рассмотрения: 16.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо набуття права власності на земельні ділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

Процедура набуття і державної реєстрації права власності на земельні ділянки, сформовані шляхом виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), зазначена у Законі України ""Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" на сьогодні не узгоджена із Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про Державний земельний кадастр". Зокрема, Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" вимагає оформлення державних актів на право власності на земельну ділянку, у той час коли вимоги щодо видачі таких актів вже виключені із Земельного кодексу України.

Крім того, потребує законодавчого врегулювання також наступна проблема. Відповідно до існуючої редакції Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) за межами населених пунктів приймають районні державні адміністрації. У той же час в Україні існує 2 райони, районна державні адміністрації у яких не утворені. Це - Краснолиманський район у Донецькій області та Свердловський район у Луганської області. Існують також місцевості за межами населених пунктів, які не входять до меж районів (т. з. "територія міської ради" міст обласного значення), і повноваження існуючих районних державних адміністрацій на неї не поширюються. Вказані питання мали б бути врегульовані законом про адміністративно-територіальний устрій, але зазначений закон до цього часу відсутній. Проте існування прогалин у законодавчому регулюванні питань адміністративно-територіального устрою в Україні не може бути підставою для позбавлення громадян, які проживають на вказаній території, права на отримання земельних ділянок в рахунок земельних часток (паїв).

2. Цілі та завдання прийняття проекту закону

Метою і основним завданням проекту закону є узгодження норм Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" із Земельним кодексом України, Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про Державний земельний кадастр".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Проектом закону пропонується:

- узгодити норми Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" із Земельним кодексом України, Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про Державний земельний кадастр",

- встановити, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація приймають рішення щодо формування в рахунок земельних часток (паїв) земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів на території, що не входить до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчими актами, що визначають дану сферу правового регулювання, є Земельний кодекс України, Закони України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", "Про землеустрій", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Необхідність зміни інших законодавчих актів для вирішення проблеми, порушеної у законопроекті, відсутня.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту закону не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту закону

Ухвалення даного проекту закону дозволить узгодити норми Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" із Земельним кодексом України, Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про Державний земельний кадастр", та сприятиме захисту прав власників земельних часток (паїв) на формування земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів на території, що не входить до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена.

 

Народний депутат України 

М. В. Апостол

Опрос