Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 71 Бюджетного кодекса Украины относительно осуществления расходов за средства, привлеченные под государственные гарантии за счет бюджета развития местных бюджетов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2014 № 4286а
Дата рассмотрения: 14.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 71 Бюджетного кодексу України щодо здійснення видатків за коштами, залученими під державні гарантії за рахунок бюджету розвитку місцевих бюджетів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Прийняття запропонованого законодавчого акта пов'язано з необхідністю внесення змін до окремого положення Бюджетного кодексу України з наступних причин.

Одним із видів взаємовідносин держави з територіальними громадами є залучення головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів кредитів для здійснення капітальних видатків під державні гарантії, на умовах часткового їх повернення за рахунок місцевих бюджетів.

Порядок залучення зазначених коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 N 404 (далі - Порядок).

Відповідно до Порядку кошти залучаються на рахунок головного розпорядника бюджетних коштів, а не на рахунок місцевого бюджету. Згідно з нормами Бюджетного кодексу України це не є місцевим запозиченням, яке включається до надходжень бюджету розвитку місцевих бюджетів і повернення якого належить до витрат бюджету розвитку.

В той же час, під час реалізації проектів соціально - економічного розвитку за кошти, залучені під державні гарантії, фактично, виникає місцевий борг, оскільки повернення кредитів відбувається за рахунок місцевих бюджетів.

Так, наприклад, у місті Херсоні управлінням капітального будівництва Херсонської міської ради було залучено кошти для реалізації проекту відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 N 851 "Деякі питання проекту соціально-економічного розвитку "Будівництво шляхопроводу по проспекту Адмірала Сенявіна - вул. Залаегерсег у м. Херсоні" (далі - Постанова).

Зазначені кошти спрямовуються на будівництво інвестиційного об'єкта стратегічного напрямку та залучаються не до міського бюджету, а безпосередньо на окремий спеціальний рахунок, відкритий управлінню капітального будівництва Херсонської міської ради в органах державного казначейства. Тобто, місцевий борг не виникає. Але цією ж Постановою затверджено умови надання державних гарантій для забезпечення виконання боргових зобов'язань управління капітального будівництва Херсонської міської ради за запозиченням, що залучається для реалізації проекту, а саме - виділення 50 відсотків коштів на покриття усіх пов'язаних із цим проектом витрат.

У діючій редакції статті 71 Бюджетного кодексу України "Бюджет розвитку місцевих бюджетів" переліком витрат передбачено лише погашення місцевого боргу.

Враховуючи що, згідно з Порядком повернення коштів, залучених під державні гарантії, не підпадає під категорію місцевого боргу, однак погашення кредиту банку на капітальні витрати має здійснюватися саме з міського бюджету, необхідно доповнити перелік витрат статті 71 Бюджетного кодексу України "Бюджет розвитку місцевих бюджетів" видатками на обслуговування та погашення зобов'язань за коштами, залученими розпорядниками бюджетних коштів під державні гарантії для здійснення капітальних видатків.

2. Цілі та завдання прийняття Закону України

Метою Закону є надання права органам місцевого самоврядування здійснювати видатки на обслуговування та погашення зобов'язань за коштами, залученими розпорядниками бюджетних коштів під державні гарантії для здійснення капітальних видатків, за рахунок бюджету розвитку місцевих бюджетів та забезпечення фінансової можливості органів місцевого самоврядування здійснювати такі видатки.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону України

Законопроектом пропонується доповнити частину другу статті 71 Бюджетного кодексу України новим пунктом, згідно з яким до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать видатки на обслуговування та погашення зобов'язань за коштами, залученими розпорядниками бюджетних коштів під державні гарантії для здійснення капітальних видатків.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правового регулювання даного питання базується на Конституції України, Бюджетному кодексі України, постанові Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 N 404 "Деякі питання здійснення головними розпорядниками бюджетних коштів капітальних видатків понад обсяги встановлених бюджетних призначень" тощо.

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до статті 71 Бюджетного кодексу України щодо здійснення видатків за коштами, залученими під державні гарантії за рахунок бюджету розвитку місцевих бюджетів" не потребує додаткового фінансування із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону України

Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 71 Бюджетного кодексу України щодо здійснення видатків за коштами, залученими під державні гарантії за рахунок бюджету розвитку місцевих бюджетів" надасть право органам місцевого самоврядування здійснювати видатки на обслуговування та погашення зобов'язань за коштами, залученими розпорядниками бюджетних коштів під державні гарантії для здійснення капітальних видатків, за рахунок бюджету розвитку місцевих бюджетів та забезпечення фінансової можливості органів місцевого самоврядування здійснювати такі видатки.

 

Народні депутати України

В. В. Сальдо

 

В. О. Дубіль

 

В. С. Продивус

Опрос