Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 122 Земельного кодекса Украины относительно уточнения полномочий центрального органа исполнительной власти, реализующего государственную политику в сфере земельных отношений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.02.2014 № 4286
Дата рассмотрения: 26.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо уточнення повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

З 1 січня 2013 року набули чинності зміни до Земельного Кодексу України, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", які надали Державному агентству земельних ресурсів України та його територіальним органам повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, за виключенням випадків, коли такі повноваження віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Положення статті 122 Земельного кодексу України не містять чіткого розмежування таких повноважень між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та його територіальними органами, що створило правову невизначеність стосовно того до якого саме органу потрібно звертатись громадянам України для отримання у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 28 лютого 2013 р. N 72 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб" затверджені методичні рекомендації стосовно порядку та строків провадження дій, необхідних для прийняття рішення про надання земельної ділянки державної власності в оренду. Згідно до даних методичних рекомендацій дані повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності покладені на територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин в області.

Однак, практика вирішення даних питань свідчить, що питання передачі у власність та в оренду таких земельних ділянок фактично вирішується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин по місцю розташування земельної ділянки, який узгоджує всі питання пов'язані із розпорядженнями зазначеними земельними ділянками.

Такий підхід щодо здійснення розпорядження землями пов'язаний із тривалими термінами вирішення даного питання та потребує значних фінансових витрат осіб зацікавлених у отриманні земельних ділянок у власність чи оренду.

Згідно до діючого порядку здійснення розпорядження територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин в області зводиться фактично до видання відповідного наказу.

З метою спрощення порядку отримання та оперативного вирішення питання передачі зазначених земельних ділянок у власність або користування зацікавленим особам пропонується дані повноваження покласти безпосередньо на територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин по місцю розташування земельної ділянки.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний законопроект роздроблений з метою оптимізації розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується надати повноваження безпосередньо територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (району, міст обласного та республіканського значення, Автономної Республіки Крим) розпоряджатися державними землями сільськогосподарського призначення.

4. Правові аспекти

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти: Земельний Кодекс України, Закон України "Про центральні органи виконавчої влади".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація законопроекту не потребує додаткового фінансування.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить оптимізувати процес управління державними землями сільськогосподарського призначення, що призведе до збільшення доходів державного бюджету за рахунок росту надходжень від орендної плати.

 

Народний депутат України

Г. М. Калетнік

Опрос