Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном Гимне Украины" (относительно дополнения слов вторым куплетом национального гимна)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2014 № 4283а
Дата рассмотрения: 14.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний Гімн України" (щодо доповнення слів другим куплетом національного гімну)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Гімн є одним із трьох державних символів України поряд з прапором і гербом. Державна символіка - це фундаментальні зовнішні атрибути держави, які символізують її суверенітет і в концентрованій формі відображають знакові віхи історико-культурного розвитку державоутворюючого народу, його основні ціннісні пріоритети, соціально-політичні та державницькі ідеали, національні особливості народу.

Історично національним гімном України стала пісня "Ще не вмерла Україна" на музику М. Вербицького на слова віршованого твору П. Чубинського. Вперше вірш надрукований у 1863, з нотами - у 1865, почав використовуватись як національний гімн під час Української революції 1917 - 1918 років, виконував функцію одного з Державних Гімнів УНР 1917 - 1920 років, був офіційно затверджений Гімном Карпатської України у 1939 р.

У Радянському Союзі національний гімн "Ще не вмерла Україна" був відкинутий як варіант, що викликав "націоналістичні" настрої серед українців. Натомість, як гімн УРСР використовувався твір "Живи, Україно, прекрасна і сильна" на музику Антона Лебединця з текстом Павла Тичини, у якому проголошувалося, що Україна - держава, що входить до складу СРСР "між рівними рівна, між вільними вільна" та відзначалась роль комуністичної партії. Він став державним гімном Української РСР у період з 1949 до 1991 рр., але як гімн так ніколи і не набув популярності.

Здобуття незалежності України у 1988 - 1991 рр. супроводжувалося активним відродженням та поширенням місця і ролі національного гімну "Ще не вмерла Україна" в українському суспільстві, який надихав мільйони українців на боротьбу з комуністичним та імперським тоталітаризмом за свободу і незалежність України.

Однак, в силу складного характеру посткомуністичної трансформації в Україні 15 січня 1992 р. Верховна Рада України затвердила лише музичну редакцію Державного гімну (музику М. Вербицького), що знайшло своє відображання й у Конституції України у 1996 р. Проте, за часів незалежної України в період з 1991 до 2003 року і до моменту прийняття Закону України "Про Державний Гімн України" слова національного гімну "Ще не вмерла Україна" широко звучали при виконанні Державного Гімну України.

У 2002 р. як поступка домінуючій пострадянській ментальності як політичної еліти країни, так і значної частини населення України, Президент Л. Кучма вніс, а Верховна Рада України прийняла вкрай усічений варіант слів національного гімну "Ще не вмерла Україна" (лише перший куплет та приспів) як слова Державного Гімну України у відповідному Законі України.

Водночас за минулі 23 роки незалежності України в країні відбулися кардинальні зміни - виросло нове покоління українців, позбавлене радянської та пострадянської ментальності, вільне від посткомуністичних стереотипів, патріотичне, з почуттям свого національного коріння та національної гідності, готове боронити свободу, суверенітет, незалежність та територіальну цілісність своєї країни. Переконливим і яскравим свідченням якісно нового стану українського суспільства стали Майдан та Революція гідності 2013 - 2014 рр., нинішня готовність тисяч і мільйонів українців боронити свою країну від військової агресії Росії та збройних сепаратистів і терористів на сході країни.

Затвердження державних символів є надзвичайною подією в історії народу і пов'язане із кардинальними змінами у житті держави та суспільства, що мають наслідком перегляд ключових ціннісних пріоритетів народу. Саме такі зміни відбулися в 1991 - 1992 рр. (здобуття незалежної державності) та 2013 - 2014 рр., коли відбувається остаточний розрив з імперським, комуністично-радянським та тоталітарно-авторитарним минулим. Україна постає як справді європейська демократична суверенна держава вільних українців.

Цій зміні суті має відповідати й зміна форми в частині символіки, передусім в частині встановлення історичної та суспільно-психологічної справедливості щодо фундаментального зв'язку між національним гімном - піснею "Ще не вмерла Україна" - та Державним Гімном України, а також потребою у використанні, як нинішнім поколінням українців, так і майбутніми, того величезного духовного і ціннісного потенціалу, що містить в собі український національний гімн. Такий підхід обумовлений як історичним процесом та обставинами у зв'язку із нинішніми "знаковими подіями" в житті народу, так і суспільним запитом на повноцінну реалізацію наявного духовного національного потенціалу.

Водночас однією з основних функцій державних символів є представницька - вони є також атрибутами держави та народу, що використовуються з метою урочистостей та в офіційних цілях у внутрішньому житті та на міжнародній арені. Це, в свою чергу, накладає на них певні обмеження організаційно-технічного характеру, зокрема на можливий обсяг слів Державного Гімну України та тривалість його звучання.

Отже, слова Державного Гімну України мають визначатися не кон'юнктурним політичним компромісом і поточною політичною доцільністю, як це відбулося під час прийняття у 2003 р. чинної редакції Закону України "Про Державний Гімн України", а компромісом між максимальним використанням високого духовного і ціннісного змісту національного гімну "Ще не вмерла Україна", з одного боку, та організаційно-технічними обмеженнями функціонального використання Державного Гімну, з іншого.

Враховуючи вищезазначене, є необхідність у прийнятті змін до Закону України "Про Державний Гімн України", щодо доповнення слів Державного Гімну України другим куплетом національного гімну "Ще не вмерла Україна", що містить в собі надзвичайний патріотичний, духовний і вольовий потенціал, принципові ціннісні та географічні орієнтири.

Такий перегляд буде суспільно легітимним і перспективним, оскільки позитивно сприйматиметься більшістю громадян країни, спиратиметься на історико-культурні традиції українського народу та надасть додаткову духовну і вольову потугу Українській державі.

2. Цілі та завдання проекту Закону.

Метою запропонованих змін до Закону України "Про Державний Гімн України" є доповнення слів Державного Гімну України другим куплетом національного гімну "Ще не вмерла Україна".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Поданим проектом Закону передбачається прийняти нову редакцію статті 1 Закону України "Про Державний Гімн України", відповідно до якої слова Державного Гімну України доповнюються другим куплетом національного гімну "Ще не вмерла Україна", а саме:

"Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону,
В ріднім краю панувати не дамо нікому.
Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє,
Ще на нашій Україні доленька наспіє".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері регулювання діють Конституція України та Закон України "Про Державний Гімн України".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону:

- встановить більшу історичну та суспільно-психологічну справедливість щодо фундаментального зв'язку між національним гімном - піснею "Ще не вмерла Україна" - та Державним Гімном України;

- зафіксує принципові ціннісні та географічні орієнтири на рівні державної символіки - Державного Гімну України;

- посилить патріотичний (духовний і вольовий) потенціал народу, надасть додаткову духовну і вольову потугу Українській державі;

- дозволить мобілізувати додатковий людський ресурс для посилення спроможності України щодо захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності країни, її національної безпеки.

 

Народний депутат України 

О. Ляшко

Опрос