Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О велосипедном транспорте

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.07.2014 № 4268а
Дата рассмотрения: 08.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про велосипедний транспорт"

1. Обґрунтування необхідності прийняття

Актуальність прийняття цього законопроекту обумовлена необхідністю створення передумов для розвитку в Україні велосипедного транспорту та вдосконалення його правового статусу з огляду на наступне.

В Україні сьогодні налічується близько 8,5 млн. автомобілів та 1,2 млн. мотоциклів.

Слід розуміти, що вплив моторизації на країни, що розвиваються, є гіршим, ніж такий самий рівень моторизаціії у розвинутій країні, через те, що у країнах, що розвиваються, використовуються вживані транспортні засоби, що сильніше забруднюють навколишнє середовище.

Використання ж двоколісних механічних транспортних засобів - скутерів та мотоциклів також не можна вважати вирішенням проблеми через те, що вони, через особливості конструкції двигунів, забруднюють довкілля значно сильніше, ніж автомобілі.

Результатом підвищення рівня використання механічних транспортних засобів є також перевантаження та пошкодження доріг, зниження рівня безпеки та погіршення здоров'я населення міст, збільшення рівня викидів шкідливих речовин в повітря, тощо. Механічні транспортні засоби відвойовують все більше місця на дорозі, витісняють пішоходів та велосипедистів, погіршується робота громадського транспорту, зменшується житловий простір міст.

У багатьох містах розвинутих країн зараз працюють над вирішенням цих проблем та заохочують людей ходити пішки, користуватися велосипедами та громадським транспортом. Спостерігається відмова від автомагістралей, що проходять через населені пункти, вдосконалюється робота громадського транспорту, приділяється велика увага розвитку велосипедної інфраструктури.

До зростання вагомості велосипеда як транспортного засобу в європейських (і не тільки) країнах привело посилене використання велосипедів упродовж минулих років, їх потенціал у розвантаженні міст, та його значення для власного здоров'я.

Наразі в Україні доволі значна кількість людей активно користується велосипедним транспортом, і ця кількість стабільно зростає, однак якість велосипедної інфраструктури залишає бажати кращого. Це зумовлює підвищену небезпеку для велосипедистів та призводить до небажаних наслідків (так, за даними, наданими МВС України, лише за останні п'ять років в Україні сталося більше 18 тисяч дорожньо-транспортних пригод за участю велосипедистів. Майже 15 тисяч осіб постраждали в цих ДТП).

В сучасному правовому полі, що регулює рух велотранспортних засобів, існують прогалини та колізії, що потребують усунення. Означеним законопроектом робиться спроба врегулювати такі випадки.

Сучасний стан розвитку суспільних відносин потребує переосмислення ролі велосипедного транспорту та водночас вимагає запровадження законодавчих основ його використання.

Крім того, слід розуміти, що вирішення порушених питань неможливе без застосування системного державного підходу. Враховуючи це, законопроектом встановлюється обов'язок Кабінету Міністрів України в річний термін з дати набрання чинності законом підготувати та затвердити Державну програму розвитку велосипедного транспорту в Україні.

2. Мета і завдання прийняття нормативно-правового акта

Проект Закону України "Про велосипедний транспорт" розроблено з метою створення передумов для розвитку в Україні велосипедного транспорту.

Завданнями проекту Закону є визначення правових та соціальних основ використання велосипедного транспорту, створення безпечних і комфортних умов для велосипедистів.

3. Загальна характеристика і основні положення нормативно-правового акта

Проект Закону України "Про велосипедний транспорт" складається із 27 статей.

Законопроектом, зокрема:

- Дається законодавче визначення основних термінів, що стосуються велосипедного транспорту

- Визначаються основні принципи державної політики у сфері велосипедного руху та повноваження органів, що здійснюють управління у сфері велосипедного транспорту

- Регламентуються права та обов'язки велосипедистів

- Запроваджуються окремі новації, не передбачені чинними нормативними актами, що зумовлюють підвищення рівня безпеки велосипедистів, зокрема:

o право рухатися, коли поряд немає облаштованої велосипедної доріжки або велосмуги, а також у випадках, коли рух велосипедною доріжкою (смугою) неможливий, по тротуарах, пішохідних доріжках та смугах для маршрутних транспортних засобів якнайближче до правого краю проїзної частини

o право перетинати проїзну частину по пішохідних переходах, коли поряд не облаштовано велосипедного переїзду або коли рух велосипедним переїздом неможливий. При цьому слід зазначити, що законопроектом на велосипедистів покладено обов'язок рухаючись по тротуарах, пішохідних доріжках або пішохідних переходах, дати дорогу пішоходам та вживати заходів для забезпечення їх безпеки, а також заборонено виїжджати на пішохідні переходи, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху

o обов'язок в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості використовувати світлоповертаючі знаки (флікери)

- Встановлюється обов'язок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, затвердити Порядок навчання дітей та молоді правилам велосипедного руху та основам безпечної поведінки на дорозі

- Встановлюються вимоги щодо проектування та будівництва об'єктів велосипедної інфраструктури

- Встановлюється обов'язок відповідних органів враховувати потреби велосипедистів при плануванні та забудові територій, проектуванні, будівництві, реконструкції і ремонті автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів

- Запроваджуються окремі новації з метою удосконалення використання велотранспортних засобів (добровільна реєстрація велотранспортних засобів, громадський контроль у сфері велосипедного руху, участь підприємств, установ, організацій у забезпеченні умов для велосипедистів, тощо)

- Встановлюється адміністративна відповідальність за невиконання або ухилення від виконання вимог законодавства про велосипедний транспорт, в тому числі і для велосипедистів

- Встановлюється обов'язок включати об'єкти велосипедної інфраструктури до планів та проектів будівництва нових та реконструкції існуючих автомобільних доріг (за винятком відомчих (технологічних) та автомобільних доріг на приватних територіях)

- Вносяться зміни до чинного законодавства, що випливають із суті проекту.

Введення в дію положень проекту закону передбачене з дати його опублікування.

Реалізація положень цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону України, потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України та приведення у відповідність із ним нормативно-правових актів органів виконавчої влади.

Перелік Законів України, що втрачають силу та до яких вносяться зміни з дня введення цього Закону в дію, міститься в Перехідних положеннях.

Пунктом 5 Перехідних положень Кабінету Міністрів України доручається з метою створення належних умов для реалізації цього Закону вжити заходів до приведення у відповідність із цим Законом підзаконних нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету на момент реєстрації законопроекту. Зокрема, на реалізацію Державної програми розвитку велосипедного транспорту необхідно врахувати кошти при підготовці проекту Державного бюджету України на 2015 рік.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання, є Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закони України "Про транспорт", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", "Про благоустрій населених пунктів", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про будівельні норми", "Про місцеве самоврядування в Україні", постанова КМУ від 10 жовтня 2001 р. N 1306 "Про Правила дорожнього руху", тощо.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Наслідком прийняття цього законопроекту стане створення законодавчих передумов для розвитку в Україні велосипедного транспорту як екологічно чистого, безпечного та економічно вигідного виду транспорту, що сприяє оздоровленню нації, а також сприятиме створенню безпечних і комфортних умов для велосипедистів та розвитку велосипедного транспорту в цілому.

 

Народний депутат України 

С. Ф. Кальцев

Опрос