Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины относительно использования земельных участков для размещения временных сооружений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.07.2014 № 4267а
Дата рассмотрения: 08.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Земельного кодексу України щодо використання земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд

1. Обґрунтування необхідності прийняття

Чинним законодавством України передбачено механізм розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності.

У відповідності до положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Мінрегіонбуду N 244.

Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд, але не регулює відносини, пов'язані із використанням відповідної земельної ділянки.

У відповідності до положень ст. 134 Земельного кодексу, земельні ділянки комунальної власності або права на них підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених законом.

Виключення з цього правила передбачені ч. 2 ст. 134 ЗК. Це, зокрема, передача громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва, а також чималий перелік інших випадків.

Звичайно ж, є недоцільним та таким, що зумовить зайве посилення навантаження на дрібний бізнес, проведення земельних торгів для розміщення тимчасової споруди, що не є будівлею та містить навіть фундаменту.

Тому, до речі, за наявною інформацією, у різних містах ділянки під розміщення ТС фактично надаються різним чином та різними способами - земельний сервітут, "оренда твердого покриття", "оренда бруківки", "сплата пайової участі у благоустрої", тощо.

Із метою законодавчого врегулювання відносин у цій сфері пропонується внести зміни до Земельного кодексу України, що зумовлять непроведення земельних торгів у випадках використання земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд.

2. Мета і завдання прийняття нормативно-правового акта

Метою прийняття Закону України є вдосконалення норм законодавства щодо розміщення та експлуатації тимчасових споруд.

3. Загальна характеристика і основні положення нормативно-правового акта

Законопроектом пропонується внести зміни до частини другої статті 134 Земельного кодексу України, встановивши, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, а також обладнання, необхідного для забезпечення санітарних заходів чи дотримання вимог санітарних норм, що використовується разом із тимчасовою спорудою.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання, є Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", Наказ Мінрегіонбуду від 21.10.2011 N 244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття вказаного законопроекту сприятиме законодавчому врегулюванню відносин у сфері земельного законодавства та підприємницької діяльності.

 

Народний депутат України 

С. Ф. Кальцев

Опрос