Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно противодействия информационной агрессии иностранных государств

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2014 № 4263а
Дата рассмотрения: 04.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії інформаційній агресії іноземних держав

1. Необхідність прийняття даного Закону

Із розвитком інформаційних технологій у світі підвищилась швидкість обміну інформацією. Цей процес призвів як до позитивних зрушень у розвитку науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя, так і до негативних проявів, серед яких, зокрема, слід відзначити зовнішні інформаційно-психологічні впливи, які доволі часто набувають агресивних, а подекуди загрозливих форм.

На сучасному етапі розвитку Української держави найбільш вираженою, масштабною та найнебезпечнішою, як відзначають фахівці, є інформаційно-психологічна агресія сусідньої з нашою країною держави. Головна зброя, яку використовує держава-агресор - мова, яку розуміють понад 90 % населення України. А для впливу це відкриває практично необмежені можливості.

Фахівці констатують, що цей вплив здійснюється як на свідомому, так і підсвідомому рівні. Його поділяють за такими основними напрямами ураження (цілями) та засобами здійснення:

1. Удари по іміджу України на міжнародній арені з метою послаблення геополітичного значення нашої держави у регіоні;

2. Маніпуляція інформацією у ЗМІ з метою дестабілізації ситуації в Україні та впровадження власного "керованого хаосу";

3. Спотворення історичних подій, формування стереотипу меншовартості та вторинності, поширення мови з метою утвердження у свідомості українців; руйнація почуття нації та народу;

4. Витіснення мови, культури, а відповідно - і традицій, як основних джерел самоідентифікації нації;

5. Перманентне втручання у внутрішні справи країни, особливо посилаючись на захист прав своїх громадян.

Маємо бути свідомими того, що для забезпечення незалежності, територіальної цілісності, державності, запобігання штучно розв'язуваних громадянських конфліктів, Україна у стислі строки повинна вжити рішучих заходів щодо захисту свого інформаційного простору, протидії зовнішнім інформаційно-психологічним впливам, вироблення дієвих механізмів упередження та реагування на відповідні загрози, виклики та впливи.

Усвідомлюючи, що Україна є правова держава, авторами законопроекту одним з першочергових кроків пропонується здійснити врегулюванням питань із тимчасової заборони розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України, встановлення на території України заборони ретрансляції теле- та/чи радіопрограм, що містять заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу України, до розв'язування агресивної війни або воєнного конфлікту, розпалювання ворожнечі чи ненависті на основі національності, раси, релігії, статі або за іншою ознакою, та надання державному регулятору важелів оперативного реагування та впливу на ситуацію в інформаційному просторі країни.

2. Мета та завдання проекту

Проект Закону вноситься з метою захисту інформаційного простору України, протидії зовнішнім інформаційно-психологічним впливам шляхом удосконалення правового механізму розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм засобів масової інформації на території України та забезпечення оперативного реагування державним регулятором на ситуацію в інформаційному просторі країни.

3. Основні положення проекту

Законопроектом передбачається внести доповнення до таких законодавчих актів:

Закон України "Про телебачення і радіомовлення" позиціями в частині щодо:

заборони на території України ретрансляції теле- та/чи радіопрограм, що містять: заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу України, до розв'язування агресивної війни або воєнного конфлікту; розпалювання ворожнечі чи ненависті на основі національності, раси, релігії, статі або за іншою ознакою;

обов'язків та дій Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у разі, якщо зміст телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації містить заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу України, до розв'язування агресивної війни або воєнного конфлікту, розпалювання ворожнечі чи ненависті на основі національності, раси, релігії, статі або за іншою ознакою;

Закон України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" позиціями в частині щодо наглядових повноважень Національної ради;

Кодексу адміністративного судочинства України позиціями в частині, що стосується особливостей провадження у справах за зверненням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо тимчасової заборони розповсюдження та/або ретрансляції телерадіопрограм іноземних засобів масової інформації на території України.

4. Місце даного проекту у системі чинного законодавства

Даним проектом вносяться зміни до законів України "Про телебачення і радіомовлення", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", Кодексу адміністративного судочинства України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Очікувані соціально-економічні наслідки

Запропоновані проектом зміни сприятимуть відновленню громадянської злагоди у суспільстві, економічним стабілізації та розвитку шляхом запровадження законодавчих механізмів унеможливлення появи в інформаційному просторі країни інформаційних продуктів іноземних засобів масової інформації, що містять заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу України, до розв'язування агресивної війни або воєнного конфлікту, розпалювання ворожнечі чи ненависті на основі національності, раси, релігії, статі або за іншою ознакою.

 

Народні депутати України

Томенко М. В.

Крутій В. І.

Чорна Г. М.

Баграєв М. Г.

Кондратюк О. К.

Опрос