Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно прекращения гражданства Украины лиц, совершивших преступления против основ национальной безопасности Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2014 № 4262а
Дата рассмотрения: 19.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Належність особи до певної держави є важливою правовою підставою для визначення її правового статусу, який закріплюється інститутом громадянства - як сталим зв'язком між людиною і державою, обтяженим обсягом взаємних прав ті обов'язків.

Так, держава має забезпечувати і охороняти права кожного громадянина як на власній території, так і поза її межами. Громадянин цієї держави, у свою чергу, зобов'язується дотримуватися Конституції і законів, виконувати покладені на нього державою обов'язки. Відносини громадянина України і держави України у цій площині врегульовані Основним Законом України і Законом України "Про громадянство України", в яких відсутні норми щодо втрати громадянства України особою, якою вчинено кримінальний злочин.

У той же час, як відомо, завданням Кримінального кодексу України є, зокрема, не тільки охорона прав і свобод окремого громадянина, а й забезпечення охорони конституційного устрою України від злочинних посягань. Перелік таких злочинів міститься в Особливій частині цього кодексу у розділі "Злочини проти основ національної безпеки". Цим законом визначено, що дії, спрямовані на повалення конституційного ладу, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, державна зрада тощо є такими, що загрожують національній безпеці.

Останнім часом збільшилася кількість громадян України, які з різних причин вчиняють або збираються вчинити дії, передбачені вказаним розділом, внаслідок чого можуть бути притягнути до кримінальної відповідальності. У зв'язку з поширенням таких злочинів законодавцем була посилена відповідальність шляхом збільшення строків позбавлення волі. В той же час особи, засуджені за злочини, спрямовані на руйнування держави, продовжують перебувати під її захистом як й інші громадяни країни.

Введення додаткового покарання за скоєння кримінальних дій проти основ національної безпеки у вигляді припинення громадянства стане справедливою реакцією держави на дії злочинців - шпигунів, диверсантів та зрадників, які загрожували національній безпеці України.

У світовій практиці деякі держави застосовують аналогічні санкції до громадян, які вчиняють дії проти своїх країн. Наприклад, згідно статті 98 Кодексу законів про громадянство Франції, особа може бути позбавлена громадянства в разі якщо вона притягнута до кримінальної відповідальності за злочин проти "безпеки держави".

Натомість, подається на розгляд норма щодо "припинення громадянства" як тимчасовий, на строк відбування покарання за вчинення відповідного злочину і

до погашення або зняття судимості, захід, який позбавляє винну особу захисту Української держави.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Пропонується додати до семи статей Розділу І Особливої частини Кримінального кодексу України "Злочини проти основ національної безпеки" новий вид додаткового покарання для громадян України - припинення громадянства. На відміну від процедур "позбавлення громадянства", яка прямо заборонена частиною першою статті 25 Конституції України, та "втрата громадянства", яка прописана статтею 19 Закону України "Про громадянство України", вводиться норма, яка дозволить суспільству адекватно реагувати на злочини відповідної категорії. Але, на відміну від аналогічної "категорійної" норми - додаткового покарання у вигляді застосування хімічної кастрації для засуджених за скоєння злочинів на сексуальній основі, яка існує, наприклад, у Молдові та Росії, особа буде мати можливість поновити своє громадянство після настання встановлених новим правилом обставин.

На практиці припинення громадянства особи буде мати наступні основні наслідки.

Згідно частині другій статті 25 Конституції України така особа може бути видана іншій державі, а у відповідності до частини першої статті 36 Основного Закону не може перебувати у лавах будь-якої політичної чи громадської організації. Нормами виборчого законодавства особа, громадянство України якої припинено, позбавляється права голосувати на виборах усіх рівнів. Якщо до засудження у такої особи перебувала у власності земельна ділянка сільськогосподарського призначення, то, на виконання частини четвертої статті 81 Земельного кодексу України, така власність має бути відчужена протягом року.

Більше того, перебуваючи у статусі особи без громадянства, така особа повинна буде вжити заходів для своєї легалізації на території нашої держави. У конкретному випадку це може бути, наприклад, підтвердження законності шлюбних відносин або права на ведення підприємницької діяльності.

Тобто, є очевидним підвищення рівня відповідальності за злочини проти держави, що слугуватиме появі додаткового захисту для основ національної безпеки країни.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правове регулювання у зазначеній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Кримінального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про громадянство України", Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України" не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

Крім того, норми що пропонуються проектом Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України", узгоджуються з нормами Конвенції про захист прав і основоположних свобод та Європейською конвенцією про громадянство.

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України" не потребує додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України" підсилить охоронну функцію статей Кримінального кодексу України, до яких подаються доповнення. Введення до інституту громадянства України норми щодо "припинення громадянства" за вчинення злочинів проти основ національної безпеки сприятиме підвищенню авторитету держави та зміцненню її обороноздатності.

 

Народні депутати України 

В. Королюк
А. Кожем'якін

Опрос