Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об образовании" (относительно установления надбавки к заработной плате педагогических работников)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2014 № 4259а
Дата рассмотрения: 07.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України Про освіту (щодо встановлення надбавки до заробітної плати педагогічних працівників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Як відомо, сьогодні в Україні існує доволі складна соціально-економічна ситуація. Особливо її вплив відчувають ті сфери, які залежать від виплат із бюджету, державного чи регіонального.

Так, освітяни вкрай стурбовані постановою КМУ N 88 від 25.03.2014 року, якою передбачається внесення змін до постанови КМУ N 373 від 23.03.2011 року, згідно якої пропонується замінити розмір фіксованої ставки надбавки, яка становить 20 відсотків, на плаваючу до граничного розміру 20 відсотків, а сам розмір надбавки у цьому випадку буде встановлюватися керівником закладу (установи) у межах фонду оплати праці. Отож, тепер, якщо не буде коштів у фонді оплати праці, то надбавка буде меншою, аніж раніше. Вказані розміри доплат педагогічним працівникам не можуть коливатися в межах від 0 до 20 відсотків ставки заробітної плати, адже кожен із педагогічних вчителів, який виконує покладені на нього зобов'язання, здійснює їх в однаковій мірі щодо змісту та обсягу роботи. З цих причин оплата праці повинна здійснюватися у фіксованому розмірі, що і передбачалося постановою КМУ N 373 від 23.03.2011 з першого дня її прийняття.

Наслідком введення в дію постанови КМУ N 88 від 25.03.2014 року буде зниження активності керівників установ у залученні додаткових коштів для оплати праці вчителям. Її негативними перспективами буде повне нівелювання надбавки і таким чином зменшення доходів громадян освітньої галузі. А, виходячи із сьогоднішнього курсу національної валюти, темпи зменшення доходів будуть наростати з кожним місяцем. У свою чергу, це призведе до зниження купівельної спроможності, а також послаблення економічного розвитку. Результатом цього може стати відтік молодих фахівців з освітньої сфери і повернення в складне економічне становище, в якому освітня галузь перебувала в 1990-х роках.

Але саме педагоги найбільше потребують державної опіки, так як від них залежить процвітання нації. Як відомо, у багатьох країнах світу вчителі отримують високу заробітну плату. У Польщі середня зарплата вчителя в середньому становить 800 доларів США на місяць. В Німеччині ця сума взагалі становить 3500 євро. Турецькі вчителі отримують 1000 американських доларів. Франція забезпечує своїх педагогів зарплатнею близько 1500 євро на місяць.

Виходячи із вище наведеного, виникає необхідність в законодавчому закріплені норми, яка б гарантувала надбавку педагогічним працівникам у сталому розмірі 20 відсотків до заробітної плати.

2. Мета проекту Закону

Законодавче закріплення надбавки у розмірі 20 відсотків до заробітної плати педагогічним працівникам.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

За цим проектом Закону держава забезпечує виплату надбавки у розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

Надбавка встановлюється на весь обсяг навчального навантаження, що виконується працівником.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Цей законопроект України вносить зміни до таких законодавчих актів України:

- Закону України "Про освіту".

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Зазначений Закон на момент його прийняття не потребує додаткових витрат із державного бюджету

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Запропоновані даним законопроектом норми підвищать доходи педагогічних працівників дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

 

Народний депутат України 

М. Й. Головко

Опрос