Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно восстановления конституционных прав и свобод малолетних детей и их родителей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2014 № 4257а
Дата рассмотрения: 07.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо відновлення конституційних прав і свобод малолітніх дітей та їхніх батьків)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Проекту Закону

З 01 липня 2014 року набрали чинності положення урядового Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року N 1166-VII в частині внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Відповідно до даних змін скасовується державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та суттєво зменшується розмір допомоги при народженні другої, третьої і кожної наступної дитини.

Так, до набрання чинності змін допомога при народженні дитини нараховувалася виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини та була встановлена у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму (30960 гривень у 2014 році), - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму (61920 гривень), - на другу дитину; та кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму (123840 гривень), - на третю і кожну наступну дитину.

У зв'язку з прийняттям урядового законопроекту з першого липня розмір допомоги при народженні дитини встановлений на одному рівні для першої та кожної наступної дитини у розмірі 41280 гривень.

Тобто, фактично державна допомога для другої та кожної наступної дитини суттєво зменшилася - на 20640 та 82560 гривень відповідно, що суттєво звузило конституційні права і свободи новонароджених дітей та їхніх батьків.

Дані законодавчі зміни прийняті з грубим порушенням ч. 3 ст. 22 Конституції України, яка встановлює, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також грубо порушений основний принцип статті 48 Конституції щодо права на достатній життєвий рівня для себе і своєї сім'ї.

Крім того, порушена й інша норма Основного Закону, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції).

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.89 року та ратифікованої Постановою ВР N 789-XII від 27.02.91 р., держави-учасниці відповідно до національних умов і в межах своїх можливостей вживають необхідних заходів щодо надання допомоги батькам та іншим особам, які виховують дітей, у здійсненні цього права і у випадку необхідності надають матеріальну допомогу і підтримують програми, особливо щодо забезпечення дитини харчуванням, одягом і житлом.

Національне законодавство з питань охорони дитинства також гарантує проведення державної політики, спрямованої на реалізацію цільових програм з охорони дитинства, надання дітям пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі виховання (абз. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про охорону дитинства").

Проте, не зважаючи на вищенаведене, Верховна Рада 27 березня 2014 року - року, який Організація об'єднаних націй проголосила "Міжнародним роком сім'ї", - грубо порушила конституційні права одних з найбільш соціально вразливих категорій населення - малолітніх дітей та їхніх батьків, зменшивши розмір державної допомоги при народженні другої і кожної наступної дитини та скасувавши державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Наявна демографічна криза в Україні в жодному разі не дозволяє зменшувати державну допомогу при народженні дитини та скасовувати допомогу по догляду за нею.

Дані зміни призведуть до відновлення таких негативних тенденцій "як відкладення народження дітей до кращих часів", пов'язаних з матеріальним становищем сім'ї. Особливо це стосується молодих сімей, а також сімей, які планували народження другої і наступних дітей. Матеріальне забезпечення кожної родини є першою необхідною умовою для позитивних змін на шляху до стабілізації демографічної ситуації в державі.

В рішеннях Конституційного Суду України неодноразово підкреслювалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї і тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових змін або внесення змін до чинних законодавчих актів відповідно до ст. 22 Конституції України забороняється.

Саме тому, з метою відновлення конституційних прав малолітніх дітей і їхніх батьків, дотримання норм міжнародного права та Конституції України, виконання Україною міжнародних зобов'язань, взятих перед міжнародними організаціями, Верховній Раді Україні необхідно першочергово вжити заходів щодо відновлення порушених прав малолітніх дітей та їхніх батьків, а саме збільшити розмір державної допомоги при народженні другої, третьої і кожної наступної дитини та відновити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Дана допомога повинна нараховуватися виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не мати фіксований розмір,оскільки в нестабільній економічній та політичній ситуації рівень інфляції значно знецінить розмір державної допомоги для майбутніх новонароджених дітей.

2. Цілі та завдання Проекту Закону

Метою цього законопроекту є відновлення порушених конституційних прав малолітніх дітей та їхніх батьків, а саме збільшення розміру державної допомоги при народженні другої, третьої і кожної наступної дитини та відновлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для стимулювання народжуваності в Україні.

3. Загальна характеристика і основні положення Проекту

Законопроектом пропонується відновити розмір допомоги при народженні другої, третьої і кожної наступної дитини відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, що діяла станом на 30 червня 2014 року. При цьому розмір допомоги при народженні першої дитини встановлюється у сумі, кратній 40 розмірам прожиткового мінімуму, оскільки даний розмір допомоги діє з 01 липня цього року.

Відтак законопроектом встановлюється, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 40 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проектом закону також відновлюється державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правого регулювання зазначеного питання базується на положеннях Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Закону України "Про охорону дитинства", Конвенції про права дитини та інших нормативно-правових актів.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законодавчого акта потребує додаткових видатків з Державного бюджету України у розмірі 3,5 млрд грн.

Джерелами фінансування пропонується визначити доходи держави за рахунок оптимізації видатків Державного бюджету України на забезпечення діяльності центральних органів влади.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Проекту

Прийняття цього проекту Закону сприятиме покращенню соціального захисту та забезпечення малолітніх дітей та їхніх батьків, сприятиме покращенню демографічної ситуації в країні через підвищення рівня народжуваності.

 

Народний депутат України 

І. Г. Бережна

Опрос