Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 2 Закона Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно предметов закупки, на которые не распространяется действие Закона)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.07.2014 № 4252а
Дата рассмотрения: 04.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо предметів закупівлі, на яких не поширюється дія Закону)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо предметів закупівлі, на яких не поширюється дія Закону)" викликано необхідністю вдосконалення законодавчого регулювання у сфері державних закупівель товарів, робіт і послуг у частині спрощення вирішення питань з авіаперевезень, автоперевезень, організації харчування, проживання, експлуатації спортивних споруд, спеціального обладнання та облаштування місць для проведення навчально-тренувальних зборів, спортивних змагань і заходів всеукраїнського та міжнародного рівня, лікарських і фармацевтичних препаратів для збірних команд України.

Україна привернула до себе увагу міжнародної спортивної спільноти завдяки проведенню фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в 2012 році, чемпіонату світу серед юніорів з фехтування у 2012 році, юніорського чемпіонату світу з легкої атлетики у 2013 році, участю в зимових Олімпійських та Паралімпійських іграх 2014 року, а також заявою щодо участі у конкурсі на проведення зимових Олімпійських та Паралімпійських ігор 2022 року, що зобов'язує підвищувати рівень розвитку фізичної культури і спорту до міжнародних стандартів.

Наші спортсмени неодноразово гідно виступали на чемпіонатах світу та Європи, інших офіційних міжнародних змаганнях та показували високі результати. Підтримка держави, зокрема, щодо забезпечення безперервного процесу підготовки спортсменів національних збірних команд до участі у міжнародних змаганнях, створення належних умов для їх тренувань на спортивних спорудах, проживання, харчування, фармакологічного забезпечення тощо, для подальшої результативної участі, нових перемог та діяльності цієї галузі загалом є надзвичайно важливою.

Здійснення процедури державної закупівлі регламентується визначеним порядком, тобто виконанням певних послідовних дій з чітким дотриманням відповідних термінів та юридичних вимог, порушення яких призведе до визнання процедури не дійсною.

Враховуючи специфіку функціонування сфери фізичної культури і спорту, на яку впливають багато зовнішніх факторів, практично неможливо врахувати такі зміни при плануванні закупівель:

- перенесення термінів змагань міжнародними федераціями, що призводить до зміни термінів;

- зміна місць тренувального процесу, що напряму залежить від кліматичних умов;

- травмування спортсменів, що призводить до зміни кількості учасників;

- коригування графіку тренувань спортсменів високого класу для досягнення найвищих результатів.

Окрім цього, необхідно підкреслити, що у більшості видів спорту є своя специфіка, що потребує індивідуального підходу до харчування (борці - гімнасти), перевезення (м'яч - гвинтівка), спортивні споруди (стадіон - обладнаний гімнастичний зал) та ін.

До прикладу, оскільки біатлон - зимовий вид спорту, основний етап проведення змагань та тренувань спортсменів припадає на січень - лютий. Проте бюджетного фінансування в цей час практично не було, що обумовлено відсутністю виділення бюджетних асигнувань. Таким чином, ці заходи здійснюються в борг. Крім цього, розпочати проведення тендерних процедур не можливо у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень на початку року. Реально тендерні процедури розпочнуться наприкінці січня, що унеможливлює проведення тренувань та змагань на початку року. Тобто в найкращому випадку спортивні заходи у спортсменів розпочнуться на початку березня, коли є висока ймовірність відсутності снігу.

Легка атлетика як вид спорту складається з різних дисциплін, що потребує одночасного проведення заходів на різних спортивних спорудах із залученням різного спортивного інвентарю. Згідно з вимогами положень нової редакції Закону України "Про здійснення державних закупівель" ці заходи має бути об'єднано в один та проведено у відібраному за тендерною процедурою місці. Враховуючи масовість виду спорту (національна збірна нараховує близько 1000 легкоатлетів України), у сьогоднішніх умовах стану спортивної інфраструктури не можливо прийняти таку кількість спортсменів на одній споруді. Це стосується і місця проживання та харчування.

Також варто зазначити, що, враховуючи сучасний стан спортивної інфраструктури, може виникнути загроза зриву процедури закупівлі за відсутності конкуренції між спортивними спорудами, так як вони більше доповнюють одна одну, аніж конкурують. А відповідно до нової редакції Закону, повинна бути лише одна.

Наприклад, в Україні є спортивна база Конча-Заспа (сектор для метання), облаштування якої кардинально відрізняється від спортивної бази у Святошино (бігові доріжки), одиничні спортивні бази, що розташовані у середньогір'ї з різних видів спорту тощо.

Відповідно до основних напрямків витрат на проведення спортивних заходів, виникає одночасно потреба проводити тендерні процедури для спортивних споруд, харчування, проживання та ін. Це унеможливлює синхронність процесу, може призвести до зміни дати, місця, якості проведення тренування чи змагання. Навіть, якщо все виходить вдало, то в одному місті, де місце проживання може розташовуватися на відстані 40 км від місця тренування, не говорячи вже про харчування, що також може знаходитись у іншому кінці міста, бо основним критерієм тендерних торгів є мінімальна вартість товарів чи послуг. Для спортсменів високого класу це не припустимо.

Крім цього, на початку року неможливо передбачити травми і захворювання у спортсменів з різних видів спорту, які будуть протягом року. Навіть, якщо і закупили всі необхідні препарати, виникне питання, де їх зберігати, а також що робити у випадку необхідності додаткових ліків.

На початку року також практично не можливо чітко визначити місця проведення міжнародних спортивних заходів, оскільки їхнє місце та час проведення змінюється за рішенням міжнародних федерацій. Окрім цього, заборонено здійснювати 100 % переплату, що не дає змоги зафіксувати вартість квитка на початку року.

У разі проведення тендерних процедур за ціновим критерієм є великий ризик зниження якості харчування спортсменів, що в свою чергу може суттєво вплинути на результат.

Враховуючи те, що відповідно до ст. 4 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" державна політика у сфері фізичної культури і спорту ґрунтується на засадах визнання фізичної культури і спорту як пріоритетного напряму гуманітарної політики держави, з метою забезпечення безперервного процесу підготовки спортсменів національних збірних команд до участі у міжнародних змаганнях, створення належних умов для їх тренувань на спортивних спорудах, проживання, харчування, фармакологічного забезпечення необхідно прийняти проект Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо предметів закупівлі, на яких не поширюється дія Закону)".

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою прийняття цього проекту Закону України є створення відповідних законодавчих засад та умов для вирішення питань з авіаперевезень, автоперевезень, організації харчування, проживання, експлуатації спортивних споруд, спеціального обладнання та облаштування місць для проведення навчально-тренувальних зборів, спортивних змагань і заходів всеукраїнського та міжнародного рівня, лікарських і фармацевтичних препаратів для збірних команд України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України передбачає внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель". Зокрема, пропонується визначити, що дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є послуги з авіаперевезень, автоперевезень, організації харчування, проживання, експлуатації спортивних споруд, спеціального обладнання та облаштування місць для проведення навчально-тренувальних зборів, спортивних змагань і заходів всеукраїнського та міжнародного рівня, лікарські і фармацевтичні препарати для збірних команд України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у цій сфері правового регулювання, є Конституція України, Закон України "Про здійснення державних закупівель" та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття та реалізація проекту Закону України додаткових видатків із Державного бюджету України не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення Закону

Прийняття цього законопроекту сприятиме створенню відповідних законодавчих засад та умов для вирішення питань з авіаперевезень, автоперевезень, організації харчування, проживання, експлуатації спортивних споруд, спеціального обладнання та облаштування місць для проведення навчально-тренувальних зборів, спортивних змагань і заходів всеукраїнського та міжнародного рівня, лікарських і фармацевтичних препаратів для збірних команд України.

 

Народні депутати України

О. П. Кайда
І. Т. Янків

Опрос