Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" (относительно расширения круга субъектов, которые могут считаться реабилитированными)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.07.2014 № 4249а
Дата рассмотрения: 04.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (щодо розширення кола суб'єктів, які можуть вважатися реабілітованими)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Законодавство України у сфері захисту прав осіб, які незаконно піддавалися політичним репресіям, що призвело до позбавлення їх прав на вільний вибір місця проживання, свободу пересування, охорону особистого життя, права на працю та багатьох інших соціальних прав зазнало значних позитивних змін. З прийняттям Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (далі - Закон) права осіб, які потерпіли від тоталітарного режиму і необґрунтованих політичних репресій були частково відновленні. Але категорія осіб, на яких поширюється дія вищезазначеного Закону, занадто звужена та не охоплює усіх потерпілих.

В першу чергу, Закон не охоплює та не поновлює права дітей, які за офіційними документами не піддавалися політичним репресіям, але все одно потерпали від них. Діти репресованих осіб були вимушені покидати свої домівки, навчальні заклади, лишалися опіки рідних батьків та росли в жорстких умовах дитячих будинків. Це ж відноситься і до дітей, які народилися під час відбування покарання.

Більше того, лишившись годувальника сім'ї через жорстоку та незаконну тоталітарну систему, члени сім'ї залишалися в скрутному матеріальному стані. Деякі з них були вимушені навіть залишати свої поселення і жебракувати.

Саме тому, для поновлення прав осіб, які не піддавалися політичним репресіям але потерпіли від них, треба прийняти зміни до існуючого законодавства.

Звісно ж, деякі соціальні пільги не компенсують жахи, яких потерпіли особи від незаконних дій радянської влади. Але прийняття даного законопроекту частково поновить права потерпілих, буде одним з кроків по ліквідації наслідків тоталітарного режиму на території демократичної України.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою даного законопроекту є захист та поновлення прав осіб, які зазнали тяжких моральних, фінансових та фізичних страждань від політичних репресій, але на яких не поширювались норми Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом Закону "Про внесення змін до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (щодо розширення кола суб'єктів, які можуть вважатися реабілітованими)" пропонується доповнити статтю 1 частиною 5 наступного змісту:

Також вважати реабілітованими наступні категорії осіб:

- членів сім'ї особи, яка була реабілітована відповідно до цього Закону;

- осіб, які перебували на утриманні особи, яка була реабілітована відповідно до цього Закону;

- дітей, які народилися у жінок, які на той час відбували покарання у місцях позбавлення волі чи були примусово поміщені у лікувальні заклади і згодом реабілітовані відповідно до цього Закону;

- дітей, один з батьків чи обоє яких відбували покарання у місцях позбавлення волі чи були примусово поміщені у лікувальні заклади і згодом реабілітовані відповідно до цього Закону;

- дітей до 18 років, до яких були застосовані заходи виховного, дисциплінарного чи іншого характеру у зв'язку з відбуванням покарання у місцях позбавлення волі чи з примусовим поміщенням у лікувальні заклади одного чи обох батьків, які згодом були реабілітовані відповідно до цього Закону.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", Постанова Верховної Ради України "Про тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами", Ухвала Конституційного Суду України "Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням Кривоноса Олексія Остаповича щодо офіційного тлумачення абзацу другого преамбули, статей 41, 55 та 56 Конституції України, частини другої статті 5 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", статті 5 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", статті 318 Цивільного процесуального кодексу України, пункту 2 статті 17 Міжнародної хартії прав людини, статті 9 Постанови Верховної Ради України "Про тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", Ухвала Конституційного Суду України "Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційними зверненнями громадянина Первого Андрія Пилиповича щодо офіційного тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", Ухвала Конституційного Суду України "Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадської організації "За реабілітацію "Першотравневої двійки" щодо офіційного тлумачення положення першого речення частини першої статті 5 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" у системному зв'язку з положеннями статті 56, частини четвертої статті 62 Конституції України, статті 23 Цивільного кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття даного законопроекту дозволить поновити у правах осіб, члени сім'ї яких піддавалися політичним репресіям, через що вони були позбавлені як багатьох соціальних прав, так і опіки одного чи обох батьків.

 

Народний депутат України 

К. О. Гузенко

Опрос