Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 15-3 Закона Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" относительно ограничения продажи пива и алкогольных напитков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.07.2014 № 4248а
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону про внесення зміни до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо обмеження продажу пива та алкогольних напоїв

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законопроект розроблений з метою подальшого зниження масштабів вживання алкоголю та попередження його негативних наслідків для українського суспільства.

Загальновідомо якої шкоди здоров'ю наших громадян і благополуччю їх сімей завдає вживання алкогольних напоїв.

За даними ВООЗ, Україна нині посідає шосте місце в світі за обсягами споживання алкоголю (після Білорусії, Молдови, Литви, Росії та Румунії). Фактично кількість спожитого алкоголю в Україні за 2013 рік становила 13,9 літра чистого етанолу на рік на душу населення. Це дуже високий показник, адже за оцінками ВООЗ, нація, яка споживає понад 8 л чистого спирту на рік на душу населення, приречена на вимирання.

Вже сьогодні за рівнем смертності від зловживання алкоголем, Україна посідає друге місце в Європейському регіоні. Щорічно понад 12 тисяч наших громадян гинуть від отруєнь алкоголем, алкогольних кардіоміопатій і хвороб печінки, а також від психічних розладів, викликаних споживанням алкоголю.

Сьогодні на обліку в наркологічних установах країни перебуває близько 800 тисяч українців, які страждають розладами психіки та поведінки через вживання алкоголю. Близько 85 % з них - це люди працездатного віку - від 25 до 55 років. І це тільки дані офіційної статистики. Реальна ж ситуація набагато гірша. За оцінками експертів, залежність від алкоголю сьогодні мають близько 1,5 млн. українців.

Такий високий рівень алкоголізації населення вкрай негативно позначається на демографічній ситуації та підвищує соціальну напругу в суспільстві через спричинені зловживанням алкоголю нещасні випадки, самогубства, злочини та ДТП, скоєні в стані алкогольного сп'яніння.

За даними Міністерства внутрішніх справ України, більше 40 тис. злочинів і 50 - 60 % умисних вбивств в Україні скоюється у стані алкогольного сп'яніння. Крім того, сотні українців щороку гинуть в ДТП, значна кількість яких відбувається у стані алкогольного сп'яніння, при цьому кількість таких ДТП щороку зростає.

Так, за даними Департаменту ДАІ МВС України, у 2013 році кількість ДТП, причиною яких було керування автомобілем у нетверезому стані, зросла у порівнянні з 2012 роком на 8,2 %. Відповідно на 6,7 % зросла кількість травмованих в таких ДТП та на 16 % - кількість загиблих.

За таких умов не можна ігнорувати той факт, що в Україні значного поширення набула торгівля пивом та алкогольними напоями вздовж усіх автомобільних шляхів на автозаправних станціях, яка у більшості випадків здійснюється цілодобово.

Це суттєво підвищує доступність алкогольних напоїв та пива, яка й без того є надто високою в нашій країні. Так, в Україні алкогольні напої в порівнянні з Норвегією доступніше в 100 разів. У цій скандинавській країні на одну торгову точку припадає 30000 жителів, а у нас - близько 300.

За даними ВООЗ, однією з трьох найбільш ефективних стратегій у сфері боротьби з алкоголізацією населення і, насамперед молоді, в усьому світі визнано обмеження фізичної доступності алкогольних напоїв шляхом скорочення часу та місць їх продажу.

З огляду на викладене, нині в Україні існує нагальна потреба у застосуванні на законодавчому рівні додаткових обмежувальних заходів у сфері продажу пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основним завданням проекту Закону є зниження доступності пива та алкогольних напоїв для громадян, особливо для водіїв та пасажирів автотранспортних засобів з метою зменшення шкідливого впливу алкоголю на здоров'я та зниження пов'язаних з його споживанням ризиків, насамперед виникнення ДТП.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Запропонований законопроект передбачає доповнення статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" положенням, згідно з яким забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових на автозаправних станціях.

4. Стан нормативно-правової бази у відповідній сфері правового регулювання

На сьогодні питання продажу пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. N 854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідальність за правопорушення у сфері продажу пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України.

Зокрема, статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", встановлено відповідальність за порушення вимог статті 15-3 "Обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів" цього Закону у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

5. Фінансово-економічне обґрунтування акта

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України про внесення зміни до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо обмеження продажу пива та алкогольних напоїв) сприятиме зменшенню рівня купівлі та продажу пива і алкогольних напоїв, що в свою чергу спричинить зменшення рівня споживання населенням пива та алкогольних напоїв, а також правопорушень, у тому числі й у сфері безпеки дорожнього руху.

 

Народні депутати України

Т. Д. Бахтеєва 
Г. М. Герман 

Опрос