Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно оснований получения и прекращения гражданства Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2014 № 4242а
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підстав набуття та припинення громадянства України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до стаття 4 Конституції України В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Упродовж квітня - червня 2014 року на території Донецької та Луганської областей відбуваються незаконні захоплення адміністративних будівель, викрадення людей, захоплення заручників та вбивства людей. Незаконно проголошені "Донецька народна Республіка" та "Луганська народна республіка" оголосили та провели 11 травня 2014 р. так званий "референдум", на якому мешканцям Донецької та Луганської областей пропонувалося підтримати утворення так званих "республік". Генеральна прокуратура України вищезазначені незаконні збройні формування терористичними формуваннями.

Служба безпеки України проводить затримання осіб, які займаються терористичною діяльністю на Сході України. Значна частина затриманих є громадянами Російської Федерації, однак велика кількість серед затриманих є громадянами України. Громадяни України, які затримані за терористичну, підривну діяльність проти незалежності та територіальної цілісності України, своїми діями фактично не визнають існування держави України та фактично ведуть підривну діяльність проти української держави. Такі громадяни є особливою небезпекою для держави ще й тому, що вони відкриту збройну боротьбу проти Збройних Сил України та інших підрозділів силових структур, які беруть участь в Антитерористичній операції на Сході України. Займаючись мародерством та насильством над мирним населенням вони перетворюють життя мирних громадян України на суцільну боротьбу за виживання.

Особи, які вчинили злочини, пов'язані з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, диверсією, шпигунством, є особливо небезпечною категорією зловмисників, які створюють постійну загрозу для національної безпеки України та життя, здоров'я та майна громадян України та громадян інших держав, які проживають на території України.

Тому наданий до розгляду законопроект пропонує припиняти громадянство України у зазначеної вище категорії осіб після набуття вироками стосовно них законної сили. Припинення громадянства України в таких осіб, відповідно до запропонованих змін, відбувається через ухвалення рішенням судом про припинення громадянства України у відповідної особи на підставі поданої позовної заяви Служби безпеки України та її регіональних підрозділів у областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі.

Крім того, законопроект пропонує розширити коло осіб, які можуть набути громадянство України. Пропонується надавати громадянство України особам, які є громадянами іноземних держав або особами без громадянства, у яких один з батьків або дід, баба були етнічними українцями.

Цей законопроект було розроблено з метою захисту інтересів держави та суспільства в галузі національної безпеки від негативної діяльності осіб, які вчинили злочини проти основ державної безпеки держави, а також розширити коло осіб, які можуть набути громадянство України.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття цього законопроекту є захист інтересів держави та суспільства в галузі національної безпеки від негативної діяльності осіб, які вчинили злочини проти основ державної безпеки держави, Крім того, законопроект пропонує розширити коло осіб, які можуть набути громадянство України.

Завданням прийняття цього законопроекту є припинення громадянства України в осіб за вчинення злочинів, пов'язаних з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, диверсією, шпигунством, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили. а також встановлення додаткової підстави для набуття громадянства - набуття громадянства України через українське етнічне походження.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Запропонований до розгляду законопроект вносить зміни в Закони України "Про громадянство України", Закону України "Про службу безпеки України", Кодекс адміністративного судочинства України. Запропонований законопроект захищає інтереси держави та суспільства в галузі національної безпеки від негативної діяльності осіб, які вчинили злочини проти основ державної безпеки шляхом припинення в них громадянства України, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили. Припинити громадянство у зазначеної вище категорії осіб пропонується відповідно до рішення суду, яке набуло законної сили.

В Законі України "Про громадянство України" пропонується внести додаткову підставу для припинення громадянства України - вчинення особою злочинів проти основ державної безпеки держави шляхом припинення в них громадянства України, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили.

В ст. 24 Закону України "Про службу безпеки України" пропонується додати пункт, відповідно до якого подавати позовну заяву до суду про припинення громадянства України в осіб, які вчинили злочини, пов'язані з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, диверсією, шпигунством, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили, покладено на Службу безпеки України та її регіональні підрозділи в областях, м. Києві, Автономній Республіці Крим та м. Севастополь.

Кодекс адміністративного судочинства України пропонується доповнити статтю 183-7, якою встановлюються особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу припинення громадянства осіб, які вчинили злочини, пов'язані з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, диверсією, шпигунством, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили.

В Законі України "Про громадянство України" пропонується встановити додаткову підставу для набуття громадянства України - набуття громадянства України через українське етнічне походження. Відповідно пропонується доповнити Закон України "Про громадянство України" статтею 15-1 наступного змісту:

"Стаття 15-1. Набуття громадянства України через українське етнічне походження

Право на набуття громадянства України через українське етнічне походження мають громадяни іноземних держав або особи без громадянства, у яких один з батьків або дід, баба були етнічними українцями.

Зазначені у частині першій цієї статті особи можуть проживати як на території України, так і на території іноземних держав".

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

На сьогоднішній день правове регулювання у сфері припинення громадянства України вирішується за допомогою Закону України "Про громадянство України", а також Указ Президента України N 215/2001 від 27.03.2001 р. "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України", а також низка інших підзаконних нормативно - правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо припинення громадянства України)" дозволить захистити інтереси держави та суспільства в галузі національної безпеки від негативної діяльності осіб, які вчинили злочини проти основ державної безпеки держави, а також розширити коло осіб, які можуть набути громадянство України.

Реалізація норм пропонованого проекту Закону України дозволить припинити громадянство України в осіб за вчинення злочинів, пов'язаних з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, державною зрадою, диверсією, шпигунством, якщо вчинення цих злочинів особою встановлено вироком суду, що набрав законної сили, а також встановити додаткову підставу для набуття громадянства - набуття громадянства України через українське етнічне походження.

 

Народний депутат України М. Й. Головко

Народний депутат України М. Р. Лопачак

Народний депутат України Ю. А. Михальчишин

Опрос