Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О пенсионном обеспечении лиц, уволенных с военной службы, и некоторых других лиц" (относительно повышения размера денежного и пенсионного обеспечения участников антитеррористической операции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2014 № 4238а
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо підвищення розміру грошового та пенсійного забезпечення учасників антитерористичної операції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття законопроекту викликана низьким розміром посадових окладів та матеріального забезпечення учасників бойових дій під час антитерористичної операції, а також незначним пенсійним забезпеченням військовослужбовців, які беруть участь у антитерористичній операції у разі виходу на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 37 Закону "Про державну службу" пенсія державним службовцям, зокрема, призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Законопроектом пропонується підвищити мінімальний розмір пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у бойових діях під час антитерористичної операції у розмірі не менше 70 % відповідних сум грошового забезпечення, прирівнявши їхнє пенсійне забезпечення до державних службовців та не менше розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, визначених законом. Норма, яка встановлює мінімальний розмір пенсійного забезпечення застосовується на практиці, зокрема, у ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", де зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списом N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У ст. 7 Закону України "Про основи національної безпеки України" визначено, що на сучасному етапі основними реальними та потенційними загрозами національній безпеці України, стабільності у суспільстві у воєнній сфері та сфері безпеки державного кордону України, зокрема, є незадовільний рівень соціального захисту військовослужбовців, громадян, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей.

Отже, з метою забезпечення національної безпеки України та підтримки учасників бойових дій, які захищають український суверенітет та територіальну цілісність, щодня ризикуючи власним життям та здоров'ям, керуючись принципами соціальної справедливості та гуманності при призначенні пенсій за вислугу років для військовослужбовців, пропонується підвищити мінімальний розмір пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у бойових діях під час антитерористичної операції у розмірі не менше 70 % відповідних сум грошового забезпечення та не менше розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, визначених законом, а також встановити розмір посадових окладів для учасників бойових дій під час антитерористичної операції, виходячи із розмірів посадових окладів, які передбачені для державних службовців.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект має за мету підвищити мінімальний розмір пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у бойових діях під час антитерористичної операції у розмірі не менше 70 % відповідних сум грошового забезпечення та не менше розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, визначених законом, а також встановити розмір посадових окладів для учасників бойових дій під час антитерористичної операції, виходячи із розмірів посадових окладів, які передбачені для державних службовців. Завданнями законопроекту є посилення соціальної захищеності військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях під час антитерористичної операції, а також зміцнення національної безпеки України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Змінами до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пропонується підвищити мінімальний розмір пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у бойових діях під час антитерористичної операції у розмірі не менше 70 % відповідних сум грошового забезпечення та не менше розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, визначених законом. Також у законопроекті пропонується доручити Кабінету Міністрів України встановити розмір посадових окладів для учасників бойових дій під час антитерористичної операції у постанові Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року N 1294, виходячи із розмірів посадових окладів, які передбачені для державних службовців.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" тощо.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України на 2015 рік приблизно у розмірі 5 млн. грн., а також в подальшому. Видатки з Державного бюджету визначатимуться при затвердженні Державного бюджету на 2015 рік.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття.

Прийняття зазначеного законопроекту сприяє забезпеченню національної безпеки України, зміцнення обороноздатності країни, підвищенню престижу військової служби, утвердження принципів соціальної справедливості та гуманності.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос