Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О моратории на повышение цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2014 № 4234а
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В квітні - березні цього року за ініціативи Кабінету Міністрів України було запроваджено заходи на заощадження бюджетних витрат у 2014 році. Одним з головних інструментів для таких заощаджень виявились соціальні гарантії різних верств населення. Зокрема, внаслідок змін до бюджету на 2014 рік не змінюватимуться мінімальні прожиткові стандарти - мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум, які є базовими для розрахунку пенсій, субсидій та інших виплат незахищеним верствам населення. Було зменшено соціальну допомогу, яку отримують батьки при народженні дитини. Також, під скорочення попали витрати для виплати соціальної допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства.

Паралельно з таким "заморожуванням" джерел доходів сотень тисяч людей, з січня по травень 2014 року відбулась інфляція національної валюти більш ніж на 15 %. Зростання цін не так швидко, як у лютому - травні 2014 року, але продовжується і сьогодні.

Останньою краплею, яка вже вивела людей на вулиці і загрожує соціальним вибухом, поряд із "заморожуванням" доходів та їх знеціненням, стало підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги у червні - липні 2014 року. Внаслідок вищезазначених обставин мільйони людей опинились в ситуації, коли їм доведеться обирати: або їсти, купувати ліки, або платити за послуги у сфері ЖКГ і голодувати.

Зазначена ситуація потребує втручання Верховної Ради України з метою забезпечення соціальних гарантій всіх незахищених верств населення, життя яких залежить від рівня мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму тощо.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Проект Закону України "Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги" розроблено з метою забезпечення належного соціального захисту незахищених верств населення і людей, дохід яких залежить від встановленого рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроект має на меті забезпечення належного соціального захисту незахищених верств населення (ветеранів Великої Вітчизняної війни, пенсіонерів, інвалідів, багатодітних сімей тощо) та інших людей, дохід яких залежить від встановленого рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

3. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту

Проектом пропонується ввести мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги до стабілізації економічної ситуації в країні, повернення індексації доходів незахищених верств населення, прогресивного зростання мінімальної заробітної плати та мінімального прожиткового мінімуму.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України, Закон України "Про житлово-комунальні послуги", Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту надасть можливість запровадити додаткові гарантії соціального захисту незахищених верств населення (ветеранів Великої Вітчизняної війни, пенсіонерів, інвалідів, багатодітних сімей тощо) та інших людей, дохід яких залежить від встановленого рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму та зменшить соціальну напругу в суспільстві.

 

Народний депутат України

М. М. Рудьковський

Опрос